הצבעה באירוויזיון למדינה שכנה הובילה לחקירה במשטרה

כנראה ששלטונות אזרבייג'ן ממש לא רצו שארמניה תקבל את ה"דוז פואה": תושבי אזרבייג'ן שהצביעו לשיר הארמני באירוויזיון האחרון הוזמנו לחקירה במשטרה. "ההצבעה היא צעד לא פטריוטי ומזיק לביטחון המדינה", הסבירו שם לעצורים

שרים ג'אן ג'אן (AP)

האח הגדול, גרסת אזרבייג'ן: תושבי המדינה שהצביעו בעד השיר של המדינה השכנה ארמניה בתחרות השירים האירופית, "האירוויזיון", הוזמנו לחקירה במשטרה.

אחד מהתושבים שהוזמנו לחקירה סיפר לכתב רשת הטלוויזיה BBC כי הוא הואשם ב"אי פטריוטיות ואיום ביטחוני", לאחר שנתן את קולו לטובת השיר הארמני "ג'אן ג'אן". הרשויות באזרבייג'ן מודות כי הן הזמינו לתשאול את האנשים שהצביעו עבור השיר של השכנה.

 

 

 

 

 

 

 

 

שתי המדינות נלחמו בשנת 1990 על השליטה בחבל נגרונו-קרבך. 43 תושבים מאזרבייג'ן הצביעו עבור ארמניה בתחרות, אך לא ברור כמה מהם זומנו לחקירות.

הוזמנו לחקירה רק 3 חודשים לאחר התחרות

בנובמבר 2008, הסכימו מנהיגי המדינות להגביר את המאמצים כדי למצוא פתרון דיפלומטי למריבה על השטח, במיוחד אחרי שהאיחוד האירופי הפעיל עליהם לחץ שלא לפתוח בעוד מאבקים בחצר האחורית של האיחוד.

לא ברור מדוע הרשויות נזכרו להזמין את המצביעים לחקירה רק שלושה חודשים אחרי התחרות. אנשי ארגוני זכויות האדם במדינה אומרים שהנשיא אילהאם אליאב דורס את זכויות האזרחים במדינה ואי אפשר להבין מדוע הוא נוקט במהלך כזה או אחר.

תחרות האירוויזיון רווית פוליטיקה, ובדרך כלל מדינות שכנות מצביעות אחת למען השנייה. הדוגמה הטובה ביותר היא אחוות המדינות הסקנדינביות, שאף פעם לא מפתיעות ב"דוז פואה" שלהן. אבל כפי שלמדו שלטונות אזרבייג'ן, לא תמיד זה תופס.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק