שר החוץ הבריטי מבין את הטרור: "לעיתים הוא מוצדק"

חייליו נלחמים ונהרגים בפקיסטן ואפגניסטן, אך דבר לא הפריע לדיוויד מיליבנד להצדיק את אלה הנאבקים בהם: "יש נסיבות בהן הטרור אפקטיבי", אמר וחזר על עצמו יותר מפעם אחת. הממלכה על הרגליים בעקבות ההתבטאות

דיויד מיליבנד : שר החוץ הבריטי (AP)

בתקופה כל כך טעונה, ובעוד שאלפי חיילים ממדינתו מחרפים את נפשם במשימות מיוחדות מעבר לים, הצליח שר החוץ הבריטי דיוויד מיליבנד להשמיע את ההצהרה שבאה בתזמון הכי גרוע שאפשר לבקש: "יש נסיבות בהן הטרור מוצדק", אמר מיליבנד, והצליח להסעיר ממלכה שלמה.

שר החוץ הבריטי השמיע את ההתבטאות החריגה במסגרת כינוס של ארגון ANC, הארגון שהתנגד בעבר לאפרטהייד בדרום אפריקה ותרם מאוד להפלתו. בין השאר, עמד הארגון מאחורי פיגוע הטרור בשנת 1983 ברפטוריה, בו נהרגו 19 בני אדם ונפצעו יותר מ-200, רובם אזרחים.

השמרנים זועמים

אך מי שחשב שהתבטאותו השערורייתית הייתה בגדר "מעידה חד פעמית", הוא חזר על ההתבטאות בראיון לערוץ 4 של ה-בי.בי.סי. "הטרור יכול להיות מוצדק", אמר, ולהפתעת המראיין, שב והדגיש את דבריו: "יש נסיבות בהן הוא מוצדק, ויש נסיבות בהן הטרור אפקטיבי".

התבטאויותיו הקפיצו מיד את מפלגות השמרנים בממלכה. "השר צריך להיות זהיר לפני שהוא מעלה טיעונים שמעניקים לגיטימציה לטרור בכל הנסיבות", אמר וויליאם הודג' מהמפלגה השמרנית, בתגובה להתבטאות. "כשהכוחות שלנו ממשיכים להיאבק בטרור באפגניסטן - זה לא הזמן להגיד שהטרור הוא לגיטימי".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק