היתוש הביתי מאיים גם על החיים בגלפאגוס

מחקר חדש קובע שבעלי החיים הנדירים שחיים באיי הגלפאגוס שמול חופי אקוודור נמצאים בסכנת הידבקות מיתושים וטפילים אחרים שעוברים עם תעשיית התיירות באי. למרבה האירוניה - אותה התעשייה גורמת גם לכך שתושבי האי הייחודיים אינם תחת איום של ציד ורדיפה

תושבי איי הגלפאגוס, מהיצורים המדהימים ביותר על פני כדור הארץ, נמצאים בסכנת הכחדה ממשית.

לפי מחקר חדש, התיירים הרבים שמגיעים לאיים לראות את בעלי החיים בסירות מביאים איתם, מלבד כספים רבים, גם חיידקים ויתושים שעשויים לפגוע בבעלי החיים - פגיעה שעשויה להוביל להכחדה.

על פי המחקר של אוניברסיטת לידס והאגודה הזאולוגית של לונדון, "האיום המרכזי הוא היתוש הביתי המוכר. הוא נשא של מחלות כמו מלריה, אבעבועות וקדחת הנילוס המערבי. במאה ה-19 הייתה ליתוש השפעה הרסנית על אוכלוסיית העופות בהוואי, כאשר הוא הופיע שם לראשונה והחשש הוא שדבר דומה יקרה גם בגלפאגוס".

גם תורמים וגם הורסים

האירוניה היא שאותם התיירים ש"מזהמים" את האי הם אלו שאחראים גם לשימור האי במצבו הנוכחי. עורך מוסף התיירות בעיתון ה"אינדיפנדנט" שפרסם את המחקר טוען כי "מאז גילוי איי הגלפאגוס במאה ה-16 יש עלייה במספר המינים הפולשניים".

"עיזים הגיעו לאי, עכברים באו. עכשיו בעצם אפשר להגיד שהמין הפולש הוא האנושות. אבל צריך לזכור שלתיירות באי יש תפקיד חשוב בשמירה על המאזן האקולוגי באי ושמירה על טבעו של האזור", הוסיף.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק