אירן סוגרת חשבון עם אירופה

לאחר שהצליח המשטר האירני לדכא בכוח את ההתקוממות וההפגנות שפרצו במדינה, הוא סוגר חשבון גם עם אירופה: במשפט הראווה המתקיים בטהרן מואשמים אזרח צרפתי ועובד שגרירות בריטי בריגול, יצירת קשר עם גורמים זרים ועוד עבירות שמטרתן לערער את יציבות המשטר

אחמדינג'אד (רויטרס)

את מה שקורה עתה בטהרן אפשר לסכם במשפט אחד: אירן סוגרת חשבון עם אירופה.

בטהרן מתנהל עתה משפט ראווה המוני נגד עשרות אזרחים אירניים סביב המהומות במדינה שפרצו לאחר פרסום תוצאות הבחירות במדינה במהלך חודש יוני. המפגינים טענו כי הבחירות התנהלו צורה לא חוקית וכי נעשו זיופים בתוצאות שהביאו לאחמדינג'אד את הניצחון.

המעניין היא כי בין הנשפטים גם גורמים אירופאיים. בין היתר מואשמת אזרחית צרפתית, ועובד בשגרירות הבריטית בסעיפים קשים של ריגול, יצירת קשר עם גורמים זרים נגד המדינה ועוד.

עובד השגרירות הבריטי העומד במשפט הוא חוסיין רסאם. סוכנות הידיעות הסמי רשמית במדינה "פרס ניוז, מדווחת כי רסאם מואשם בריגול, ובמשפטו הודה על המעורבות הבריטית במהומות שכללו קשרים ושיתופי פעולה עם המחנה המתון של המפסיד בבחירות מוסאווי.

"המרגל ביקש סליחה מהעם האירני"

"רסאם התנצל על מעשיו בעבר ועל הטעויות שביצע, ועל העבירות הברור ביצע", דיווח סוכנות הידיעות האירנית. "הוא ביקש סליחה מהעם האירני וביקש מחילה מבית המשפט". משרד החוץ הבריטי הגיב להאשמות וקרא למשפטו של עובד השגרירות "דבר לא מקובל לחלוטין".

חוץ מעובד השגרירות הבריטית, מואשם גם אזרח צרפתי באירועים. האזרח הצרפתי מואשם לדברי השלטון האירני ב"ניסיון להחליש את השלטון האיסלאם במדינה וניסיון לעורר את הלגיטימיות השלטונית". בנוסף מואשם האזרח גם באיסוף מידע ועידוד שביתות.

מחוץ לבית המשפט ניסו קרובי משפחתם להפגין נגד משפט. אזרחים רבים נשאו שלטים וצעקו קריאות "אללה אכבר". כוחות משטרה פיזרו בכוח את ההפגנות.