אחרי ההסגרה: "הגזען הבכיר" מדבר

לפני שבועיים נעצר בתל אביב אזרח ארה"ב, מיקי מיון, במעצר מתוקשר היטב. הכותרות זעקו: "בכיר בקו-קלוקס-קלאן נעצר בישראל". היום, אחרי הסגרתו לאנשי ה-FBI, הוא מסביר את גירסתו. "מה שאומרים עלי לא נכון", הוא אומר, "באתי בישראל בגלל הבחורות"

"תשמע אחי, 90% ממה שהם אומרים זה לא נכון" - כך אומר המבוקש האמריקני שנתפס בארץ, מייקל מיון, אחרי נחיתתו בארצות הברית. לפני שבועיים הוציאה יחידת עוז של משטרת ההגירה הודעה דרמטית ואחריה כל כלי התקשורת : "נתפס בכיר בארגון האמריקני הגזעני - קו קלוקס קלאן".

עכשיו מיון מדבר מארצות הברית, מתברר שהוא די אוהד את ישראל - וזאת אפילו לא הפעם הראשונה שלו כאן. כשנשאל למה הוא הגיע לישראל הוא עונה: "חופשה. זה היה הביקור השני שלי בישראל. הייתי שם לפני 9-10 שנים".

מה לא אמרו עליו: מבוקש בכיר, גזען, חשוד בשורה של עבירות גזעניות ואלימות. לפני מספר שנים ירה לעבר קבוצה של שחורים שהסתובבו עם בחורות לבנות והצית את את מכוניתו של השופט ששפט אותו. ב-2007 הוא נמלט מכל המקומות בעולם - דווקא לשכונת פלורנטין שבתל אביב.

במבצע מתוקשר היטב הוא נלכד על ידי אנשי משטרת ההגירה. במבט לאחור, נראה שמדובר בסך הכל בעבריין קטן שייתכן שאם הוא היה נשאר עוד כמה שנים בישראל - מי יודע, אולי גם היה מתגייס לצה"ל.

לא קו קלוקס קלאן ולא נעליים

"שהיתי שם, מה יש לי להגיד, בגלל הגברות", מסביר מיון את ביקורו בארץ הקודש. כשנשאל לגבי התרבות היהודית מסתפק בצמד המילים: "אין כמוה".

את אישומי הירי והצתת רכבו של השופט הוא לא מכחיש וטוען שירה עליהם בגלל שניסו לגנוב לו את החברות איתן הסתובב. "היו כמה בנות שאני עצמי דיברתי איתן", הוא מסביר, "ואז הן עזבו עם בחורים שחורים וזה מה שאמרתי לשוטרים".

לגבי חברותו בארגונים קיצוניים דוגמת הקו קלוקס קלאן, גם האמריקנים לא ממש מבינים איך הכל יצא מפרופורציות. את הגזענות הוא מכחיש מכל וכל: "מעולם לא".

אז מיהו מייקל מיון? גזען בכיר? מעריץ של היטלר? מסתמן שהאמת די רחוקה. את הנחישות, המעצרים וההודעות לתקשורת של יחידת עוז כדאי לשמור מבכירים ממנו. "זה לא נכון מה שאומרים עלי", הוא מתעקש. "אני לא יודע למה הם אומרים את זה, אבל זה לא נכון".