כך נראה "ליקוי החמה של המאה"

מיליוני בני אדם באסיה צפו בהתרגשות איך הירח מסתיר את השמש למשך יותר מ-6 דקות. אלה מאיתנו שפספסו את המחזה הנדיר ייאלצו להסתפק בתמונות המרשימות מהודו ונפאל. וכדאי שתסתכלו טוב - ליקוי חמה באורך דומה צפוי רק בשנת 2132

זה קרה לפני 18 שנה, זה לא צפוי שוב עד שנת 2132 - והלילה זה התרחש באסיה. מיליוני בני אדם צפו בהתרגשות בליקוי החמה המלא הארוך ביותר במאה הנוכחית. במשך 6 דקות ו-39 שניות כיסה הירח את השמש ויצר מראה מרהיב ומיוחד במינו.

ברחבי הודו, סין ונפאל הצטופפו יחדיו ההמונים וחזו בתופעת הטבע הנדירה. "הגענו לכאן כיוון שזקני הכפר אמרו לנו שזהו הזמן הטוב ביותר להבטיח חיים טובים יותר בעולם הבא", הסביר גבר מקומי שהרחיק עד לעיר וורנאסי כדי לחזות במאורע ההיסטורי.

בדרום קוריאה חולקו משקפיים סולאריים לכל ילד שהגיע לצפות במחזה, כדי שראייתם לא תיפגע מהסנוור הנגרם כתוצאה מצפייה ישירה בשמש. לאירוע אף הגיע אורח מיוחד - כלב ים. גם הוא זכה להגנה על העיניים.

לצד ההתרגשות נרשמו גם לא מעט חששות. כוהני הינדו הכינו מבעוד מועד נשק שיעזור להתמודד מול שני השדים ראהו וקטו שעלולים, על פי אמונת הכהנים, לבלוע את השמש בזמן הליקוי. "אחרי הליקוי לא יהיה מזון על פני האדמה או מים ראויים לשתיה", טענו הכהנים וקראו לנשים ההרות לא לצאת מהבית מחשש שחשיפה לליקוי עלולה להוביל ללידה של ילדים עם פגמים.

ליקוי חמה מלא הוא אירוע נדיר למדי הנוצר כאשר הירח מסתיר את השמש מעיני הצופה לחלוטין. כדור הארץ מסתובב סביב השמש באופן מחזורי, כמו גם הירח שמקיף את כדור הארץ. כתוצאה מכך כמה פעמים בשנה "חותך" הירח את הקו הדמיוני המפריד בין כדור הארץ לשמש, לעיתים באופן מלא ולעיתים באופן חלקי.

דני דויטש מסביר איך נוצר ליקוי חמה