הליקוי הגדול: התרגשות לצד חששות

העולם מתכונן לליקוי החמה, חובבי האסטרונומיה מכוונים עדשות, כוהני דת ממלמלים תפילות. בהודו ובתאילנד מתכננים חגיגות ענק, אך האסטרולוגים המקומיים גם צופים אסונות כבדים ברחבי העולם

ליקוי חמה. ארכיון (רויטרס)

חובבי אסטרונומיה ותושבי אסיה סופרים לאחור את השעות לאחד מליקויי החמה המרשימים שהדור שלנו יראה עד שנת 2032. תושבי חצי הכדור המזרחי יראו את הליקוי החל מ-2 לפנות בוקר בהודו, בהמשך הוא ייראה בסין ובדרום יפן, ועד לאזור איי מרשל.

ליקוי חמה מתרחש כשהירח ניצב בין השמש לכדור הארץ, כך שהחמה מוסתרת על ידו לחלוטין. לצערנו תושבי הצד המערבי של כדור הארץ לא יוכלו לראות את הליקוי - וביניהם גם תושבי ישראל.

בנאס"א מזהירים את תושבי חצי הכדור המזרחי לא להישיר מבט אל השמש מחשש לצריבת העין על ידי קרני השמש. לאלו בחצי הכדור המערבי, כמובן, אין בעיה להביט בליקוי דרך מסך המחשב.

מסיבות לצד חששות

אלפי חובבי אסטרונומיה ואוהבי אירועים אוניברסליים מהעולם כולו עושים את דרכם לחצי הכדור המזרחי, כדי לראות את הליקוי בלי תיווך של הרשת. כמה מסיבות יוצאות דופן, מסיבות ליקוי מיוחדות, מושכות עשרות אלפים להודו ותאילנד לכבוד האירוע.

אבל הליקוי לא רק מעורר מסיבות וחגיגות. יש מאמינים רבים שחוששים כי הליקוי, שמפיל צל על כדור הארץ, יביא איתו צרות ליושבי הכדור. אסטרולוגים הודים צופים אלימות ומהומות סביב העולם כתוצאה מליקוי החמה, ולפי דעתם הוא סימן לאסון מתקרב.

מאמינים רבים צופים אסונות בעקבות ליקוי החמה

במקביל להכנת העדשות והמצלמות של האסטרונומים, כוהני הינדו מכינים את הנשק להתמודדות מול שני השדים ראהו וקטו שעלולים - על פי הכוהנים, לבלוע את השמש בזמן הליקוי. הם מזהירים שאחרי הליקוי לא יהיה מזון על פני האדמה או מים ראויים לשתיה. ראשית הכוהנים פונים לנשים בהריון וקוראים להן לא לצאת החוצה, מפני שחשיפה לשדי הליקוי עלולה להוביל ללידה של ילדים עם פגמים. הם מבקשים מהמאמינים לצום ולהתרחץ בנהרות הקדושים.

בבית החולים פורטיס שבניו דלהי, אמהות שקבעו ללדת הלילה בניתוח קיסרי דחו או הקדימו את הניתוח. אחד הרופאים אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי, "האמונה הזו מושרשת מאוד בחברה ההודית. זוגות מוכנים לעשות הרבה מאוד כדי לוודא שהילד שלהם לא ייוולד בזמן הליקוי".

אסטרולוג צופה שהליקוי יגביר את המתח בין אירן למערב

האסטרולוגים, גם אלו שגרים בחצי הכדור המערבי, מסכימים שהליקוי צפוי לגרור אחריו אירועים אלימים בהודו, סין ושאר האזורים שיכוסו בצילו של הירח. אחד מהם, ר'ג' קומר שארמה, נכנס לפרטים ואמר שמחר "תהיה איזושהי התקפה של לוחמי אל קעידה על אדמת הודו, ואסיה תרגיש אסון טבע". הוא טוען שחייו של פוליטיקאי הודי יסתיימו מחר בנסיבות אלימות והמתח בין אירן למערב - יחריף.

גם ביהדות ליקוי חמה לא מביא איתו בשורות טובות. הנביא עמוס אמר שהליקוי הוא ביטוי לזעמו של האל, גם בגמרא מייחסים ליקוי שהיה בשנת 763 לפנה"ס לזעם של היושב במרומים, אבל אפשר להירגע: מחברי הגמרא מדגישים שהליקוי משפיע רק על האזור שמוצל על ידי הירח, אנחנו לא נראה את הליקוי - אבל גם לא נושפע ממנו. 

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?