חשש למעבורת החלל אנדוור

6 שנים אחרי התרסקות מעבורת החלל קולומביה ובה האסטרונאוט הישראלי אילן רמון ז"ל, בנאס"א חוששים כי גם הלילה נפגעה המעבורת כתוצאה מפגיעת קצף בידוד בעת שיגורה. המעבורת בדרכה לתחנת החלל הבינלאומית וצפויה לשוב לכדור הארץ בעוד 16 יום

האם קיימת סכנה לאנשי צוות מעבורת החלל אנדוור? אמש המריאה המעבורת לחלל אך חומר בידוד נותק ופגע בגוף המעבורת. נזק דומה הביא בסופו של דבר להתרסקותה של מעבורת החלל קולומביה בשנת 2003. 

אחרי חודש של עיכובים וחמישה ביטולים של הרגע האחרון בגלל מזג האוויר ועניינים טכניים, המריאה הלילה המעבורת סוף סוף לחלל. המעבורת, ועליה, שבעה אנשי צוות, המריאה הלילה לעבר תחנת החלל הבינלאומית לצורך העברת החלק האחרון של מעבדת המחקר היפנית בתחנה.

בצילומי השיגור ניתן לראות השתחררות של חומרים. החשש הוא כי מה שנראה הוא קצף בידוד שהשתחרר ממיכל הדלק ופגע בתחתית המעבורת כדקה ו-45 שניות לאחר השיגור. בנאס"א הדגישו כי יוחלט מה לעשות רק לאחר שאנשי הצוות יקחו תמונות של המעבורת, ועל כן מוקדם מדי לומר אם נגרם נזק.

החשש הוא כמובן הישנות טרגדיית המעבורת קולומביה, בה נהרג גם האסטרונטאוט הישראלי אילן רמון ז"ל. מוערך כי התרסקות הקולומביה התרחשה כתוצאה מהשתחררות של קצף בידוד בעת השיגור. אנדוור צפויה לשוב לכדור הארץ בעוד 16 ימים.

הווידאופדיה: אילן רמון