מיוחד: כך תשרדו את רעידת האדמה

ביפן נערך אמש ניסוי מיוחד במיוחד: מהנדסים אמריקנים בנו בניין ויצרו רעידת אדמה יזומה וקשה - במיוחד כדי למדוד את עמידותו. "אנו מנסים להראות שאם מתכננים בניין נכון - הוא יהיה עמיד בפני רעידות אדמה", סיפר מהנדס מאוניברסיטת קולורדו. יפן שכבר חוותה כמה רעידות אדמה קשות בעבר מיהרה לאמץ את המסקנות

בניין אחד בלבד ביפן נאלץ להתמודד הלילה עם רעידת אדמה, מהקשות שחוותה המדינה, בעוצמה של 7.5 בסולם ריכטר. אתם ודאי שואלים איך זה שרק בניין אחד בגובה 7 קומות העשוי עץ ופלדה נאלץ להתמודד עם רעידת האדמה הקשה? התשובה: מדובר בניסוי אמריקני לבחינת עמידות בניינים לרעידות אדמה.

המהנדסים האמריקנים קיבלו מרחב תעשייתי באחת הערים ביפן. הם הפעילו מנגנון עצום שזיעזע את הבניין וסיפק מדדים מדוייקים לעמידות מבנים לרעש אדמה. בתמונות הנדירות שצולמו על ידי צוות המהנדסים ניתן לראות את הבניין מבחוץ ומבפנים בזמן הרעידה. הבניין נבנה על שולחן ענק שמסוגל לשאת ולהרעיד יותר ממיליון ומאה ק"ג.

מצלמות רגישות תיעדו את הנתונים

"אנו מנסים להראות שאם אנחנו מהנדסים מבנים נכון, ניתן לבנות בניינים עמידים לרעידות אדמה", סיפר המהנדס ג'ון ואן דה לינדט מאוניברסיטת קולורדו, שניהל את הניסוי . יפן, אחת המדינות שסובלות מרעידות רבות, שמחה להיות המדינה הראשונה שמארחת את הניסוי וכנראה גם תאמץ את המסכנות שנלמדו בו.

הניסוי עלה מיליון וארבעים אלף דולר. כשהבניין נע מצד לצד, מצלמות רגישות מאוד, מדדי עוצמה ומשקל סיפקו נתונים למהנדסים בחדר הבקרה הסמוך. המהנדסים השתמשו בקורות עץ וקורות פלדה כדי לבנות את הבניין והתוצאות לדבריהם חד משמעיות : "אין ספק שתפקיד העץ בבניה מקבל אחרי הניסוי משמעות חדשה".