הצרפתים חוגגים את יום הבסטיליה במצעד ומטס

שדרות השאנז אליזה בפריז הפכו לרחבת תרגילי הסדר המורכבים ביותר שהצבא הצרפתי יודע לעשות. סרקוזי הזמין לציון יום הבסטיליה את ראש הדמוקרטיה הגדולה בעולם - ראש ממשלת הודו ואיתו צועדים הודים שלא לקחו את העניין בשאנטי האופייני. קרלה ברוני בלבן חגיגי וחיוך מלכותי נהנתה מכל רגע. צפו בתמונות מהמצעד

כמדי שנה מציינים היום ברחבי צרפת את "יום הבסטיליה" - יום העצמאות הרשמי של המדינה. עשרות משתתפים צעדו לאורך השדרה הרחבה המפורסמת - השאנז אליזה - לציון 220 שנים בדיוק מאז נפילת מבצר הבסטיליה. האירוע הזה מסמל את המהפכה הצרפתית שהחלה יותר ממאה שנים לפני כן.

בין המשתתפים בלט במיוחד הנשיא ניקולא סרקוזי שנסע בג'יפ ונופף, כמיטב המסורת, לקהל הרב שהגיע לצפות במצעד. קרלה ברוני, הגברת הראשונה של צרפת, חלקה את יציע המכובדים עם ראש ממשלת הודו ד"ר מנמוהאן סינג שהוזמן להיות אורח הכבוד במצעד.

במסגרת החגיגות השנה הזמין הנשיא הצרפתי את החיילים ההודים להשתתף במצעד כדי להצדיע ביום זה לדמוקרטיה הגדולה בעולם. בתום טקס צבאי קצר יצא המצעד הרגלי לדרך משער הניצחון עד מושב הנשיא - מרחק של קילומטר וחצי. במהלך המצעד הפגין הצבא הצרפתי יכולות ביצוע של תרגילי סדר מסובכים.

מצעד תחת אבטחה כבדה

נוסף למצעד המרשים על הקרקע התקיים מטס של מטוסי חיל האוויר הצרפתי שחגו מעל וצבעו את השמים בסילונים של צבעי הדגל - כחול, לבן ואדום. בין המכובדים הרבים שהגיעו לחגיגות היו גם ראש הממשלה הקמבודי ונשיא גרמניה.

הטקס נערך תחת אבטחה כבדה, לקח מהטקס שהתקיים לפני שבע שנים, אז ניסה אחד הצופים להתנקש בחייו של הנשיא הקודם ז'ק שיראק. לעתים מנצלות קבוצות מהפכניות בצרפת את החגיגות כדי לקדם את מטרותיהם בשמה של המהפכה הצרפתית, אולם השנה לא נרשמו אירועים חריגים.

את החגיגות יסיימו הצרפתים בקונצרט ענק שייערך הערב בפריז למרגלות מגדל אייפל. בקונצרט יופיע, בין היתר, כוכב הרוק ג'וני האלידיי שמוגדר כתשובה הצרפתית לאלוויס פרסלי.