גרמניה נגד דמיאניוק: סייע לרצוח אלפי יהודים

התביעה בגרמניה החליטה להושיב על ספסל הנאשמים את "איוון האיום" בגין סיוע לרצח של 27,900 יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה. טרם ברור מתי יתחיל משפטו של דמיאניוק, שצפוי להיות הצורר הנאצי האחרון שיועמד לדין בגרמניה

ישלם את המחיר? ג'ון דמיאניוק (רויטרס)

לאחר שורה של ערעורים ולא מעט הצגות, הגישה היום התביעה בגרמניה כתב אישום נגד ג'ון דמיאניוק בגין ביצוע פשעי מלחמה בתקופת השלטון הנאצי. על פי כתב האישום, סייע דמיניוק, הידוע בכינוי "איוון האיום", לרציחתם של 27,900 יהודים במחנות המוות סוביבור וטרבלינקה.

עדיין לא ברור מתי יחל משפטו של הצורר הנאצי, שצפוי להיות ההליך המשפטי האחרון בגרמניה נגד פושעי מלחמה נאציים. 

בשבוע שעבר דחתה התביעה בגרמניה את הטענות של דמיאניוק על כך שמצבו הבריאותי אינו מאפשר לא לעמוד לדין. מומחי רפואה משפטיים קבעו כי הוא כשיר להישפט, זאת בתנאי שהדיונים בעניינו יוגבלו לשתי פגישות בנות 90 דקות בלבד ביום.

הגיע לגרמניה על אלונקה

משפחתו של דמיאניוק עשתה מאמצים רבים כדי לדחות את המשפט, בטענה שהוא חלש מדי כדי לעמוד חדין. הם טענו שהוא סובל מבעיות בעמוד השדרה, כשל בכליות ואנמיה.

כשהגיע לגרמניה, הצילומים הציגו את דמיאניוק שוכב באלונקה בתוך אמבולנס, חובש כובע בייסבול ותחבושות על אפו. הוא הוחזק בכלא סטאדלהיים, במקום בו נכלא היטלר לאחר ניסיון ההפיכה הכושל ב-1922. 

כך שיקר דמיאניוק ה"חולה" לרשויות

הווידאופדיה: לכידת אדולף אייכמן

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?