צרפת: מאסר עולם לרוצח אילן חלימי

שלוש שנים לאחר הרצח המזעזע של הצעיר היהודי אילן חלימי בצרפת, קבע בית המשפט כי הרקע לרצח הוא אנטישמיות. השופטים שלחו את מנהיג הכנופיה שחטפה ורצחה את חלימי למאסר עולם ללא אפשרות חנינה, וגזרה עונשים שונים על שאר המעורבים בפרשה. עורך הדין של משפחת חלימי: נערער, העונש אינו משקף את חומרת המעשה

בית משפט בפריז הרשיע אמש את מנהיג הכנופיה שרצחה באכזריות לפני כשלוש שנים את היהודי הצרפתי אילן חלימי, ממניעים אנטישימיים. מנהיג הכנופיה יוסוף פוטנה נשלח על ידי השופטים למאסר עולם לאחר שנמצא אחראי לחטיפתו של הצעיר היהודי, להתעללות בו ולרציחתו.

פוטנה, מנהיג כנופיה מוסלמית שכונתה "הברברים", היה אחד מ-28 החוטפים שהחזיקו בחלימי , התעללו בו והציתו אותו באש, כל זאת מכיוון שהיה יהודי. חברי הכנופיה תכננו את החטיפה בקפידה, הם שלחו בחורה צעירה שפיתתה את חלימי לדירה, שם ארבו לו וכלאו אותו.

חלימי נמצא ערום, כפות ומכוסה בסימני כוויות סמוך לפסי רכבת דרומית לבירה פריז בחודש פברואר בשנת 2006. הוא מת בדרכו לבית החולים לאחר שהוחזק כשבוי במשך יותר משלושה שבועות.

"עונש לא משקף"

על פוטנה נגזר מאסר עולם ללא אפשרות חנינה, ועל שני מעורבים נוספים ברצח נגזרו עונשי מאסר של 15 ו-18 שנה. הנערה הצעירה שפיתתה את חלימי לידי הכנופיה המוסלמית נשפטה גם היא ונשלחה לתשע שנים בכלא.

"אני שמח לראות שבית המשפט הכיר באופי האנטישמי של הרצח", אמר עורך הדין של משפחת חלימי בתום המשפט, אך ציין כי בני המשפחה מתכוונים לערער על העונש שהוטל על המעורבים בפרשה, בטענה שהוא עונש קל מדי ושהוא לא משקף את חומרת הפשע.

לאחר חקירת המקרה התברר כי פוטנה וחבורתו תכננו בעבר לחטוף יהודים נוספים ברחבי המדינה ולדרוש תשלום כופר עבור שחרורם.

הרצח הנוראי זעזע את צרפת כולה ואת הקהילה היהודית במדינה, שהיא הגדולה ביותר בין ארצות מערב אירופה. חלימי הובא לקבורה בשנת 2007 בהר הרצל בירושלים.

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?

תחרות סיפור השנה במייל האדום - הצביעו והשפיעו