מדינות ה-G8 מגבירות את הלחץ על אחמדינג'אד

בוועידת שמונה המדינות המתועשות החליטו המעצמות להגביל בזמן את המגעים הדיפלומטים עם אירן, ואיימו להפעיל נגדה סנקציות אם לא תחול כל התקדמות במגעים על תכניתה הגרעינית עד חודש ספטמבר

001@הקהילה הבינלאומית מגבירה את הלחץ על טהרן: בוועידת שמונה המדינות המתועשות (ה-G8)החליטו הלילה המעצמות להגביל בזמן את המגעים הדיפלומטים עם אירן, ואיימו להפעיל נגדה סנקציות אם לא תחול כל התקדמות במגעים על תכניתה הגרעינית עד חודש ספטמבר - מועד כינוס ועידת ה-G20 בארה"ב.

"יהיה צורך לקבל החלטות", אמר נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, בוועידה שמתכנסת בלאקווילה שבאיטליה. עם זאת הדגישו המנהיגים כי בכוונתם להמשיך בהידברות הדיפלומטית עם הרפובליקה האיסלמית.

סרקוזי הדגיש שמנהיגי העולם יבחנו את מצב היחסים עם אירן במסגרת פורום 20 המדינות המתועשות, שייערך ב-24 בספטמבר בארצות הברית.  

 בכיר אירני: אם ישראל תתקוף - נגיב

יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הפרלמנט האירני, אלאדין ברוג'רדי, הגיב שלשום לדברים שאמר סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ואמר כי אירן תגיב אם ישראל תתקוף את המתקנים הגרעיניים שלה. "גם ארה"ב וגם וישראל מודעות להשלכות של החלטה שגויה", אמר ברוג'רדי ואיים: "אני מאמין שהתגובה שלנו תהיה אמיתית ונחרצת".

ביידן נתן מה שנראה כאור ירוק לפעולה צבאית ישראלית באירן במטרה להסיר את האיום הגרעיני. "ארה"ב אינה יכולה להכתיב למדינה ריבונית מה היא יכולה או לא יכולה לעשות", הצהיר סגן הנשיא בריאיון לרשת ABC האמריקנית. לדבריו, לישראל יש את הזכות להחליט כיצד לנהוג ביחס לאירן ולסוגיות נוספות.

"בין אם אנו מסכימים או לא - הם רשאים לעשות את זה", הסביר ביידן. "כל אומה ריבונית רשאית לעשות את זה, אבל אף לחץ של מדינה אחרת לא ישנה את ההתנהגות שלנו וההחלטה כיצד להמשיך לפעול".

עם זאת, הנשיא ברק אובמה מיהר לתקן את הרושם והבהיר כי לא ניתן לישראל אור ירוק כזה.

קרלה מחרימה את סילביו

רעיותיהם של מנהיגי העולם - מישל אובמה, שרה בראון ואחרות הגיעו אתמול לביקור בן שלושה ימים ברומא ובל'אקווילה - העיירה שעדיין מנסה להתאושש מרעש האדמה. יחד עם הגברות הראשונות הגיעו גם מנהיגי המעצמות החזקות בעולם, לפיסגת ה-G8 - אותה מארח ראש הממשלה האיטלקי.

לא זאת בלבד, עצומה שמופצת ברשת בין אקדמאים איטלקים, קוראת למנהיגי העולם ונשותיהם להחרים את פסגת ה-G8 בשל ה"יחס המפלה", לדבריהם, שראש הממשלה האיטלקי מגלה כלפי נשים.

קרלה ברוני, רעייתו של נשיא צרפת שנולדה באיטליה, התעמתה בעבר לא פעם עם ברלוסקוני, ואמש הגדילה לעשות ואמרה כי לא תגיע לפגישות המדיניות ברומא בשל מעשיו של ראש ממשלת איטליה.