150 שנות מאסר לברנרד מיידוף

בית המשפט בארה"ב גזר הערב (שעון ישראל) 150 שנות מאסר בפועל על המיליונר האמריקני ברנרד מיידוף, שהורשע בהונאת ענק בוול סטריט. בכך נעתרו השופטים לבקשת התביעה לעונש מקסימלי למיידוף

בית המשפט הפדראלי במנהטן גזר היום את דינו של ברנרד מיידוף, מי שהורשע בהונאת ההשקעות הגדולה בהיסטוריה של ארצות הברית. השופטים גזרו לא פחות מ-150 שנות מאסר על המיליונר האמריקני. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו שידור חי מניו יורק.

לאחר הישמע גזר הדין, יצאו מהאולם ג'ודית וולינג ובעלה, שהפסידו יותר משני מיליון דולרים בהונאת מיידוף. "זו רק ההתחלה, אני מצפה שזו תהיה רק ההתחלה של תהליך הענישה נגד האנשים שהיו מעורבים בפרשת ההונאה הזו", אמרה לכלי התקשורת הרבים במקום. "מיידוף לקח לנו הכל, את כל הכסף שהשקענו הוא העלים".

וולינג הדגישה שבית המשפט הוכיח שמעשים כאלו לא יתקבלו. לדעתה בית השמפט הפדרלי נתן את העונש המירבי כדי שגנבים אחרים בעולם יידעו ש"אי אפשר לצאת מגניבה שכזו ללא עונש - ועונש חמור".

מיידוף הודה בהונאת הענק

בחודש מרס האחרון הודה מיידוף, יו"ר נאסד"ק לשעבר, בהונאה בהיקף של כ-65 מיליארד דולר. מיידוף בן ה-71 עקץ את לקוחותיו במשך שנים, והתוודה כי הוא אחראי לשורה ארוכה של עבירות פליליות: ביניהן מרמה בניירות ערך, הלבנת הון ומתן עדות שקר בפרשת מרמת השקעות.

עורך דינו של מיידוף ביקש מבית המשפט להתחשב במרשו ולגזור עליו עונש של 12 שנים בלבד. במקביל פנו קורבנותיו הרבים של הנוכל לבית המשפט וסיפרו על מצוקתם הקשה בעקבות מעשיו. "חסכונותינו נעלמו", טענו. "אנחנו לא יכולים לשלם את חשבון המשכנתא".

בחודשים האחרונים החרים הממשל הפדראלי בתים ויאכטות שהיו שייכות למאדוף. במקביל נבדק גם הקשר של אשתו ובני משפחה נוספים למעורבות כלשהי בפרשה.

על פי מסמכים שהוגשו לבית המשפט בשבוע האחרון הסכימו בני הזוג למכור שלושה מנכסי היוקרה שלהם וחפצי ערך נוספים. עם זאת, במסגרת עסקה שנקבעה עם צוות ההגנה, תוכל רעייתו של מיידוף, רות, להשאיר בחזקתה סכום כסף מזומן בהיקף של כ-2.5 מיליארד דולרים.

הונאת פירמידה בשווי מיליארדים

ב-11 בדצמבר 2008 נודע כי מיידוף, הודה בפני עובדיו כי החברה שלו לייעוץ השקעות היתה למעשה "הונאת פונזי ענקית" שעלתה ללקוחותיו 50 מיליארד דולר. מאדוף נעצר ע"י שני סוכני FBI שהופיעו בדירתו שבמנהטן. הוא אמר בזמנו כי הוא מצפה לשבת בכלא על מעשיו - ונעצר.

"פונזי" היא שיטת הונאה בצורת פירמידה הקרויה על שם צ'ארלס פונזי, שהמציא ושכלל אותה. בשיטה זו משלמים משקיעים חדשים את חובות החברה למשקיעים ותיקים. המשקיע מקבל תחילה החזר משמעותי על השקעותיו כדי שיתפתה להשקיע עוד ולהביא משקיעים נוספים; ההחזרים מופסקים לאחר שהמשקיע "מיצה את עצמו" והתרגיל חוזר על עצמו עם משקיעים אחרים.

הווידאופדיה - המעילה בבנק למסחר

תחרות סיפור השנה במייל האדום - הצביעו והשפיעו

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?