יריות נשמעו מחוץ לארמון הנשיאותי בהונדורס

ההפיכה שהחלה בשקט יחסי הופכת סוערת: לפנות בוקר הגיעו דיווחים על יריות שנשמעו מחוץ לארמון הנשיאותי של הנשיא המודח. לפי שעה לא ידוע על נפגעים ומקור הירי נבדק. אמש הצבא הטיל אתמול מצור על ביתו של הנשיא והעביר אותו למעצר בקוסטה ריקה השכנה, בתגובה להחלטתו לערוך משאל עם שיאפשר את בחירתו לכהונה נוספת

הפיכה צבאית בהונדורס (רויטרס)

השקט הופר: יריות נשמעו מחוץ לארמון הנשיאותי בבירת הונדורס, שם התאספו מאות תומכים של הנשיא המודח, מנואל סלאיה. בשלב זה לא ידוע על נפגעים ומקור הירי אינו ברור, אך עדי ראייה דיווחו לסוכנות הידיעות רויטרס על אמבולנס שהגיע למקום.

על פי הדיווחים, תומכי הנשיא המודח, יצאו בהמוניהם לרחובות הבירה טגוסיגלפה במחאה על הדחתו אמש, והפגינו נגד הממשל החדש בראשות רוברטו מיצ'לטי. במטרה לשבש את התנהלות המשטר החדש חסמו המפגינים את הגישה לארמון הנשיאותי באמצעות צמיגים, מתקנים למכירת עיתונים ואשפה שאספו ברחוב.

בתגובה למהומות הכריז הנשיא החדש מיצ'לטי על עוצר לילי למשך היומיים הקרובים לפחות, אשר יחול על אזורים שונים במדינה. כדי להימנע מזיהוי של כוחות הביטחון יצאו רבים מהמפגינים לרחובות כשהם עוטים מסכות ופיסות בד על פניהם.

בעקבות אי הוודאות הפוליטית והסיכון המסוים לעימותים במקומות ציבוריים, פרסם משרד החוץ המלצה לישראלים השוהים בהונדורס להימנע במידת האפשר מלהתקרב לריכוזים הומי אדם וכינוסים רבי משתתפים בעלי רקע פוליטי. עם זאת מדגישים כי אין איסור לבקר במדינה.

מזכ"ל האו"ם באן קי מון גינה אמש את הדחתו והגלייתו של הנשיא הנבחר וקרא לכבד את תוצאות הבחירות הדמוקרטיות. גם ארצות הברית גינתה את ההפיכה הצבאית והודיעה כי היא איננה מכירה בממשל החדגש בראשותו של רוברטו מיצ'לטי. נשיא ארצות הברית ברק אובמה קרא לכל הגופים הפוליטיים בהונדורס לשמור על נורמות דמוקרטיות ועל החוק.

הפיכה צבאית נגד הנשיא

ניסיון ההפיכה בהונדורס החל אתמול במעצר של הנשיא בידי מאות חיילים שכיתרו את מעונו בעקבות כוונתו לשנות את חוקת המדינה. מזכירו של הנשיא, חוסה מנואל סלאיה, הודיע כי הוא נלקח לבסיס חיל האוויר מחוץ לבירה טגוסיגלפה. הנשיא סלאיה נבחר בשנת 2006, והוא ידידו ותלמידו של נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס.

על פי החוקה בהונדורס, הנשיא לא יכול להתמודד לכהונה נוספת, והרפורמות שהוא תכנן לערוך בחוקה היו אמורות לבטל את האיסור. אבל סלאיה עורר נגדו את עמדת בית המשפט העליון במדינה, את כוחות האופוזיציה ואפילו את אנשי מפלגתו שלו.

ביום רביעי האחרון הוא פיטר את הרמטכ"ל, מפני שהאחרון לא הסכים לשתף עימו פעולה במאמציו להישאר בתפקידו, ובכך העלה את חמתם של אנשי הצבא.

הפיכה צבאית בהונדורס: הנשיא נעצר

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?

תחרות סיפור השנה במייל האדום - הצביעו והשפיעו