הפיכה צבאית בהונדורס: הנשיא נעצר

נשיא הונדורס חוסה מנואל סלאיה כנראה העלה את חמתם של אנשי הצבא, אחרי שביום רביעי האחרון הוא פיטר את הרמטכ"ל. הסיבה: מפקד הצבא לא הסכים לשתף עימו פעולה במאמציו לשנות את החוקה, כך שיוכל להישאר בתפקידו לכהונה נוספת. עכשיו עצרו ראשי הצבא את הנשיא, חיילים מכתרים את ארמונו ומטוסי קרב חגים באוויר

חיילים ברחובות בירת הונדורס, היום (רויטרס)

ניסיון הפיכה צבאית היום במרכז אמריקה: מאות חיילים בהונדורס עצרו את הנשיא והם מכתרים את מעונו הרשמי בגלל כוונתו לשנות את חוקת המדינה. מזכירו של הנשיא, חוסה מנואל סלאיה,  הודיע כי הוא נלקח לבסיס חיל האוויר מחוץ לבירה טגוסיגלפה. הנשיא סלאיה נבחר בשנת 2006, והוא ידידו ותלמידו של נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס.

על פי החוקה בהונדורס, הנשיא לא יכול להתמודד לכהונה נוספת, והרפורמות שהוא תכנן לערוך בחוקה היו אמורות לבטל את האיסור. אבל סלאיה עורר נגדו את עמדת בית המשפט העליון במדינה, את כוחות האופוזיציה ואפילו את אנשי מפלגתו שלו.

ביום רביעי האחרון הוא פיטר את הרמטכ"ל, מפני שהאחרון לא הסכים לשתף עימו פעולה במאמציו להישאר בתפקידו, ובכך העלה את חמתם של אנשי הצבא.

חיילים מקיפים את ארמון הנשיאות, מטוסי קרב באוויר

סוכנויות הידיעות מדווחות כי מאות חיילים מקיפים את משרדי הממשל ואת ארמון הנשיאות, ומולם מאות מתומכיו של הנשיא הסוציאליסטי מנסים לשבור את המצור ולסלק את החיילים. שני מטוסי קרב של חיל האוויר מסיירים בשמי הבירה ומאיימים לפעול במקרה של מהומות.

נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס כבר הספיק לפרסם הודעת גינוי למה שהוא מכינה "הפוטש הצבאי" בהונדורס, וקרא לנשיא ארה"ב ברק אובמה לעשות כמותו.