פולין: הרב ההומו הראשון חזר לקהילה של אביו

סוגר מעגל: אביו של הרב אהרון כץ ברח מפולין בעקבות רדיפות הנאצים לפני מלחמת העולם השניה. היום בנו שב לחיות בוורשה: רב אורתודוכסי הומוסקסואל שמנסה להפוך למקובל על רוב הקהילה. האם יצליח לעשות זאת? ימים יגידו

מוצא מקורות בפולין (רויטרס)

כשהרב אהרון כץ הולך ברחובות של מה שהיה פעם הרובע היהודי של וורשה, מראות מהעולם האבוד ממלאים לו את הדמיון. משפחות בדרכן לבית הכנסת, נשים בבגדי השבת ואביו עם הסידור בידו. אבל חייו של כץ רחוקים מאוד מהתדמית של היהודי הדתי-אורתודוכסי ממזרח אירופה, לפחות במישור אחד - כץ הוא הרב ההומוסקסואל הראשון בפולין.

הוא נולד בארגנטינה לפני 53 שנים. הוריו הספיקו לברוח מוורשה לפני המלחמה, וכץ מתכוון עכשיו להחזיר את הקהילה הפורחת בעיר, שנרדפה וכמעט הוכחדה על ידי הנאצים. בשנות ה-80 הוא עבר את ההסמכה לרבנות, אז הוא היה עדיין מאמין אורתודוכסי מן המניין. הוא הספיק לכהן כמה שנים כרב הראשי של שוודיה, להתחתן ולהוליד שלושה ילדים.

אך הרב כץ לא הגיע לוורשה לבדו. במרץ האחרון הצטרף אליו בן זוגו - קווין גלסון, מפיק הוליוודי שנטל חלק בהפקת התכניות כמו "הרווק" ו"נאני 911". 

יהפוך סדרי עולם?

בימים אלו הם גרים במרחק שלושה רחובות מהבית שאביו של כץ התגורר. "קשה לי להאמין שנחזיר את הקהילה למה שהיא הייתה לפני המלחמה", הוא מספר. "באותה התקופה אחד מכל עשרה היה יהודי בוורשה, היו במרכז העיר מרכזי עסקים, בתי כנסת וישיבות, והיום אני רק מקווה שנצליח להחזיק מערכת חיים יהודית מכובדת בפולין", מוסיף כץ.

ואולם, כץ לא ימצא הרבה אהדה לעמדותיו בפולין, שמוכרת בזכות חיבתה הלא רבה (בלשון המעטה) ליהודים ולהומוסקסואלים. בפולין חיים היום 38 מיליון איש, 5,000 מהם בלבד יהודים - מהם 250בלבד מגדירים עצמם רפורמים שמוכנים לקבל את כץ כרבם. האם הוא יצליח לשנות סדרי עולם? ימים יגידו.