הצבא האמריקני מגביר עירנות מול אירן

נערכים לעימות מול האירנים? כשברקע ההפגנות הסוערות באירן, הכוחות האמריקניים במפרץ הפרסי נערכים לכל תרחיש. החשש המרכזי: אחמדינג'אד ינסה ליזום תקרית צבאית בלב ים במטרה להחזיר אליו את התמיכה העממית. רשת פוקס דיווחה הלילה כי הפנטגון הורה על "הגברת עירנות" בקרב הכוחות האמריקניים במפרץ הפרסי

משרד ההגנה האמריקני נמצא ב"עירנות עליונה" סביב הנעשה באירן - כך מדווחת הלילה רשת הטלוויזיה האמריקנית פוקס. על פי הדיווח המסתמך על גורמים צבאיים בכירים בארה"ב, הפנטגון אף הנחה את כלי השיט האמריקניים במפרץ הפרסי להיכנס למצב של "היעדר מגע".

קציני הצבא האמריקנים ציינו כי הם הונחו להיות ערניים לכל צורה של חיכוך או עימות עם ספינות אירניות. עוד התבקשו הקצינים להיות ערוכים בצורה כזו שתמנע מהאירנים את היכולת ליצור תקרית בלב ים. החשש האמריקני הוא שהאירנים עלולים לנסות ליזום אירוע צבאי שכזה, מתוך כוונה להחזיר לשלטון אחמדינג'אד את התמיכה העממית.

"לא רוצים להוסיף שמן למדורה במצב הרגיש גם ככה"

לדברי בכיר במשרד ההגנה האמריקני, הנחתים בזירת המפרץ הפרסי התבקשו "להימנע מכל סוג של החמרה או עימות עם ספינות אירניות". הבכיר הוסיף כי "איננו רוצים להוסיף שמן למדורה במצב הרגיש גם ככה".

במפרץ הפרסי משייטת נושאת מטוסים אמריקנית אחת, זאת בנוסף לכחצי תריסר ספינות מלחמה ומשחתות. הנשיא האמריקני ברק אובמה רמז לחשש האמריקני מפני התגרות אירנית. בראיון שנערך עמו הלילה אמר הנשיא האמריקני כי "יש כוחות באירן שישמחו למצוא תירוצים וטיעונים נגד ארצות הברית".

האירנים מצידם "עושים שריר" מול מדינות המערב. חיל האוויר האירני החל בתרגיל גדול בו מטוסי הצבא מתרגלים תקיפות אוויריות והפצצות טקטיות. לדברי הרשת האירנית PRESS TV, התרגיל יימשך ארבעה ימים ויתנהל מעל מימי המפרץ הפרסי. "מטוסי הקרב האירניים ישחיזו את יכולות ההפצצה והירי שלהם", אמר בכיר בחיל האוויר האירני.

המפגינים חוששים ממשמרות המהפכה

גל המעצרים והאיומים של משמרות המהפכה באירן להחמיר באלימות נגד המפגינים, כנראה מתחיל להשפיע. במהלך היום יצאו אלפים בודדים בלבד אל רחובות טהרן כשהם לבושים בשחור ונושאים נרות לזכר המפגינים ההרוגים מסוף השבוע שעבר.

אלפי חיילים ושוטרים התפרסו מהבוקר ברחובות ואיימו "למחוץ" כל ניסיון של הפגנה. בהודעה שפורסמה בשם ארגון משמרות המהפכה נכתב: "אנו קוראים למפגינים לחזור לדרך הישר - לשוב ולפעול על פי האינטרסים של המדינה". על פי אותה הודעה, ההפגנות מהוות הפרה של החוק, ומפירי החוק צפויים להיענש על מעשיהם.

במקביל, המשטר האירני ממשיך לנסות ולהתמודד עם האישומים על זיוף תוצאות הבחירות במדינה: הבדיקה החוזרת של 10% מקולות הבוחרים העלתה לטענת מחנה אחמדינג'אד חשד לאי סדרים, אבל לא במידה שיכולה להשפיע על תוצאות הבחירות.

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?

מהומות באירן - סיקור מיוחד

רגעיה האחרונים של הנערה שהפכה לסמל המהפכה

שיר מחאה אירני: "שהמולות יכוסו בבוץ אינשאללה"

יריות בטהרן: מוסאווי פונה לאנשיו

תיעוד: שוטרים הורגים מפגינים אירנים

אלימות ברחובות ומחבל מתאבד בקבר חומייני

סרטון שהוברח מאירן: שוטרים יורים בסטודנטים

אירן מציגה: כך מטפלים במפגינים נגד המשטר