אובמה מתחמם: אנחנו צופים על אירן

לאחר תגובות מאופקות עם פרוץ המהומות, בבית הלבן מתחילים לחדד ולהחריף את המסרים מול האירנים. "על הממשלה האירנית לעצור את כל האלימות ואת הפעילות הבלתי הוגנת נגד בני עמם", דורש נשיא ארצות הברית מטהרן

אובמה ואחמדינג'אד. בדרך לעימות? (רויטרס)

בשבוע האחרון אירן סוערת, אבל הנשיא האמריקני סופג ביקורת על תגובותיו המאופקת. אמש הוא קצת חידד את המסר למשטר האירני וקרא לעצור את הפעילות האלימה נגד המפגינים ולאפשר את חופש הביטוי.

"על הממשלה האירנית לעצור את כל האלימות ואת הפעילות הבלתי הוגנת נגד בני עמם", אמר אובמה בהצהרה שפרסם. "הממשלה האירנית חייבת להבין שהעולם צופה. אנחנו מתאבלים על כל אובדן חיים של אזרחים תמימים".

אובמה אף הזכיר למשטר האירני מהי דמוקרטיה. "חייבים לכבד את הזכויות האוניברסליות של הפגנה וחופש ביטוי, וארצות הברית עומדת לצד כל מי שמיישם את הזכויות האלה", הבהיר.

אחמדינג'אד על הסערה: "כמו משחק כדורגל"

כנראה שהנשיא האירני מחמוד אחמדינג'אד לא ממש יסכים עם הנשיא האמריקני. "הדמוקרטיה האירנית יכולה לשמש דוגמה", אמר בתחילת השבוע, הנשיא מי ששם במעצר את מתנגדיו וחסם את דרכי התקשורת במדינה יממה לאחר שנבחר לנשיאות.

נשיא אירן הבהיר כי לא היה פסול בבחירות בהן זכה לכשני שליש מקולות הבוחרים, שיש מי שאומרים שחלקם מזויפים. "הבחירות באירן היו כשרות", אמר. "לכל אדם הייתה הזכות לבחור את נציגו. הדמוקרטיה האירנית היא דוגמה לשילוב של ערכים אנושיים ומדיניים. מודל שיכול לשמש דוגמה לעוד ממשלים ברחבי העולם".

על המחאה ברחובות טהרן אמר אז אחמדינג'אד כי "האנשים מתרגשים - זה כמו משחק כדורגל אבל זה יעבור".

איך מצטרפים לחדשות 2 בטוויטר?

מהומות באירן: סיקור מיוחד

תיעוד: שוטרים מוציאים להורג מפגין

דיווח: מחבל מתאבד בקבר חומייני

אחמדינג'אד מאיים: המשטרה תטפל במתפרעים

הממשל חוסם את הרשת - הבלוגרים ממשיכים

נשיא אירן התקפל: סופרים שוב את הקולות

אחמדינג'אד: העולם צריך ללמוד מאיתנו דמוקרטיה

נאום הניצחון: "עיני העולם נשואות אל אירן"