הקשיש הניאו נאצי רצה להרוג יהודים

ג'יימס וון-בראון, קשיש בן 89, נכנס אמש למוזיאון השואה בוושינגטון, שלף רובה ופתח באש. היורה הספיק להרוג מאבטח אחד לפני שנורה ונפצע. רק עכשיו מתבררת ההיסטוריה הגזענית הארוכה שלו: פרופיל של רוצח אנטישמי. נשיא ארה"ב גינה הבוקר את המעשה

"הירי במוזיאון השואה הוא מעשה שערורייתי", כך אמר הבוקר (שעון ישראל) נשיא ארה"ב ברק אובמה. "המעשה מזכיר לנו שעלינו לעמוד על המשמר כנגד האנטישמיות והדעות הקדומות".

הוא הוסיף, "שום מוסד אמריקני אינו חשוב יותר בשביל המאמץ הזה מאשר מוזיאון השואה. ושום מעשה אלימות לא יבלום את הנחישות שלו לכבד את אלו שאבדו, על ידי בנייה של עולם שלו וסובלני יותר".

אסון כבד נמנע אמש במוזיאון השואה בוושינגטון הודות לגלאי המתכות בכניסה למתחם. ג'יימס וון-בראון, תושב מרילנד, בן 89 נכנס כשהוא חמוש למתחם מוזיאון השואה בבירת ארצות הברית, שלף רובה, פתח באש ופגע בשני מאבטחים, באחד מהם למוות.

מחקירה ראשונה של האירוע עולה כי בראון נעצר ע"י המאבטחים בכניסה לאחר שגלאי המתכות זיהה כי הוא נושא כלי חשוד. בראון הגיע כשברשותו חבילה, וכשנשאל לתוכנה השיב כי מדובר בחפצים אישיים דבר שעורר את חדש המאבטחים.

המאבטחים בכניסה ביקשו ממנו שיניח את החבילה על גלאי המתכות וברגע שגלאי המתכות ציפצף שלף בראון את הרובה ופתח באש לעבר המאבטחים. שני המאבטחים שעמדו בסמוך ירו בתגובה לעברו ופצעו אותו קשה. תגובת המאבטחים, כך מתברר הבוקר, מנעה אסון כבד בהרבה.

כך נראה הפרופיל של הרוצח האנטישמי: על פי הדיווחים, וון-בראון הוא חבר בקבוצות שנאה אמריקניות ומחזיק באתר אינטרנט - בו כתב בעבר כי "היטלר לא גמר את העבודה שלו - להרוג כמה שיותר יהודים". הוא נפצע באורח אנוש מירי השומרים ופונה לבית החולים.

הרוצח הוא בעל תואר בעיתונאות, שירת בחיל הים האמריקאי בזמן מלחמת העולם השנייה כקפטן של משחתת וקיבל צל"ש ועיטורים נוספים. במשך 20 שנה הוא עסק בענף הפרסום והיה גם מפיק סרטים בניו-יורק. וון-בראון הוא גם חבר ב-MENSA, ארגון לאנשים עם IQ גבוה.

כתב ספר הקורא לרצח יהודים

היורה הוא בעל היסטוריה ארוכה שכוללת האשמות על פעולות ותקיפות על רקע גזעני ואף כתב ספר הקורא לרצח יהודים. בעבר הוא נידון לשבע שנים בכלא, והוא מוכר היטב לאנשי זכויות האזרח בכל רחבי ארצות הברית כאיום רציני.

הוא טוען באחד מספריו כי בתלמוד כתוב "טוב שבגוים תהרוג" וכך גם קרא לספר. בספר מתייחס וון בראון למה שהוא קורא "הקונספירציה היהודית".

בשנת 1981 ניסה לשים וון ברון את ועד מנהלי ארגון בנקאי פדרלי מרכזי בארה"ב תחת מעצר אזרחי. הוא נעצר ונשפט בוושינגטון. בקורות חייו שפרסם באתרו ציין כי הוא הורשע על ידי חבר מושבעים כושי ועורכי דין יהודים וכושים. לטענתו, הוא נשפט ע"י שופט יהודי וערעורו על גזר הדין נדחה ע"י ועדה יהודית, כושית.

וון בראון ריצה שש וחצי שנות מאסר בבית כלא פדרלי. מאז שחרורו הוא נהיה צייר וסופר. הוא מקושר כמעט לכל ארגוני הניאו נאצים והימין הקיצוני בארה"ב. באתר האינטרנט שלו הוא קורא לשנאת זרים, שחורים ויהודים.על פי המידע שמפורסם באתר האינטרנט שלו, וואן בראון נלחם נגד הגרמנים במלחמת העולם השנייה, לדבריו הוא אפילו קיבל איתור כבוד.

ארגון לזכויות אדם: "הוא פצצה מתקתקת"

המשטרה מיהרה למגוריו כדי לאסוף ראיות, אנשי אף בי איי בדקו את רכבו ולא מצאו בו חומרי נפץ . ג'רלדין מאהרטה פעילה לזכויות האזרח אמרה הלילה כי "האיש הוא פצצה מתקתקת, שארגוני זכויות האזרח רואים בדברי השנאה שהפיץ, בהתבטאויות נגד שחורים ויהודים "אקדח מעשן".

ב-CNN דווח עוד כי מדובר בנאו נאצי שביצע את הפעולה. "הוא אדם מפחיד מאוד, שיצא נגד השירות החשאי". ככל הנראה, שירת החשוד בירי בצבא האמריקאי בזמן מלחמת העולם השנייה. "הטעות הכי גדולה של היטלר היא שהוא לא חיסל את כל היהודים", כך כתב באחד המאמרים שלו במהלך השנים.

"אנחנו בקשר טוב עם המשטרה ונעבוד במהלך כל הלילה כדי לברר בדיוק מה קרה. נקיים מסיבת עיתונאים נוספת בבוקר. המוזיאון יפתח מחדש מחר", אמר הלילה ראש הסגל של המוזיאון לעיתונאים.

במשטרת וושינגטון כינו הערב את האירוע "חריג מאוד". "לא קיבלנו שום התרעה מראש, אי אפשר לדעת מתי אדם ייקח רובה ויתחיל לירות", נמסר מדוברות המשטרה. "המאבטחים פעלו בצורה הטובה ביותר".

אובמה: מביע צער על התקרית 

"היורה הוציא רובה מהתיק והחל לירות", סיפרו תיירים ששהו במקום בזמן הירי. "שמענו חמש או שש יריות בלבד. נשכבנו על הרצפה ובהמשך נמלטנו דרך הדלת האחורית". בין המבקרים במקום הייתה גם כיתה של ילדות ממסצ'וסטס, שלמרבה המזל לא נפגעו מהירי.

עד ראייה נוסף, שהיה במוזיאון בזמן הירי, אמר הערב: "היורה היה אדם לבן, שהוציא נשק כסוף. שמעתי את הירייה הראשונה - והשתיים שאחריה היו מהירות מאוד. בשלב הזה כולם התחילו לרוץ ולהימלט ונוצרה המולה".

נשיא ארצות הברית ברק אובמה, כבר הספיק להתייחס הערב לתקרית הירי. בהודעה מיוחדת הביע הנשיא האמריקני צער על התקרית, ואיחל החלמה מהירה לפצועים.

מוזיאון השואה בוושינגטון ממוקם באזור תיירותי מאוד ומבקרים בו כ-1.7 מיליון תיירים בשנה. המוזיאון נמצא גם במרחק הליכה מהבית הלבן. בדרך כלל רמת הביטחון במוזיאון נחשבת לגבוהה כאשר שני שומרים מוצבים בכל כניסה וכל תייר חייב לעבור דרך גלאי מתכות.

השתתפו בהכנת הידיעה: אהרון ברנע, עמית ולדמן ודניאל כהן

לאתר האינטרנט של היורה