היורה: "היטלר לא גמר את העבודה"

קשיש לבן בן 88, חבר בקבוצות שנאה גזעניות ובעל אתר אינטרנט, נכנס למוזיאון השואה בוושינגטון, שלף נשק - ופתח באש במטרה להרוג "כמה שיותר יהודים". מאבטח נפצע קשה מהירי ומת מאוחר יותר מפצעיו, החשוד נורה ונפצע קשה

ירי במוזיאון השואה: בסמוך לשעה 12:50 בצהריים (שעון וושינגטון) נכנס אדם חמוש למתחם המוזיאון בבירת ארצות הברית, שלף רובה מהתיק, פתח באש ופגע בשני מאבטחים. אחד המאבטחים נפצע קשה ופונה לבית החולים, ומאוחר יותר מת מפצעיו. המאבטח השני וכן מספר תיירים שהיו במקום נפצעו קל משברי זכוכיות.

שומרים נוספים פתחו באש לעבר היורה, פגעו בו והוא נעצר על ידי המשטרה יחד עם נשקו. בשלב זה עדיין לא ברור אם הירי בוצע באופן עצמאי, או שמא ארגון מסויים עומד מאחורי הפעולה. למקום הוזעקה גם היחידה המיוחדת נגד טרור של ה-FBI.

החשוד בירי הוא ג'יימס וון-בראון, תושב מרילנד, בן 88. הוא חבר בקבוצות שנאה אמריקניות ומחזיק באתר אינטרנט - בו כתב בעבר כי "היטלר לא גמר את העבודה שלו - להרוג כמה שיותר יהודים". מירי השומרים הוא נפצע באורח אנוש, ופונה לבית החולים.

לאתר האינטרנט של היורה

ניאו נאצי שנעצר כבר בעבר

ב-CNN דווח עוד כי מדובר בנאו נאצי שביצע את הפעולה. "הוא אדם מפחיד מאוד, שיצא נגד השירות החשאי". ככל הנראה, שירת החשוד בירי בצבא האמריקאי בזמן מלחמת העולם השנייה. "הטעות הכי גדולה של היטלר היא שהוא לא חיסל את כל היהודים", כך כתב באחד המאמרים שלו במהלך השנים.

בראשית שנות ה-80 נעצר וון-בראון מול הבנק המרכזי, ה"פדרל רזרב", כשהוא מחזיק ברובה. אז טען כי ברצונו לקחת בני ערובה, בשל מה שכינה "הריבית הנשכנית באמריקה". בית המשפט גזר עליו שבע שנות מאסר, אותן ריצה בבית כלא פדרלי.

"אנחנו בקשר טוב עם המשטרה ונעבוד במהלך כל הלילה כדי לברר בדיוק מה קרה. נקיים מסיבת עיתונאים נוספת בבוקר. המוזיאון יפתח מחדש מחר", אמר הלילה ראש הסגל של המוזיאון לעיתונאים.

במשטרת וושינגטון כינו הערב את האירוע "חריג מאוד". "לא קיבלנו שום התרעה מראש, אי אפשר לדעת מתי אדם ייקח רובה ויתחיל לירות", נמסר מדוברות המשטרה. "המאבטחים פעלו בצורה הטובה ביותר".

אובמה: מביע צער על התקרית 

"היורה הוציא רובה מהתיק והחל לירות", סיפרו תיירים ששהו במקום בזמן הירי. "שמענו חמש או שש יריות בלבד. נשכבנו על הרצפה ובהמשך נמלטנו דרך הדלת האחורית". בין המבקרים במקום הייתה גם כיתה של ילדות ממסצ'וסטס, שלמרבה המזל לא נפגעו מהירי.

עד ראייה נוסף, שהיה במוזיאון בזמן הירי, אמר הערב: "היורה היה אדם לבן, שהוציא נשק כסוף. שמעתי את הירייה הראשונה - והשתיים שאחריה היו מהירות מאוד. בשלב הזה כולם התחילו לרוץ ולהימלט ונוצרה המולה".

נשיא ארצות הברית ברק אובמה, כבר הספיק להתייחס הערב לתקרית הירי. בהודעה מיוחדת הביע הנשיא האמריקני צער על התקרית, ואיחל החלמה מהירה לפצועים.

מוזיאון השואה בוושינגטון ממוקם באזור תיירותי מאוד ומבקרים בו כ-1.7 מיליון תיירים בשנה. המוזיאון נמצא גם במרחק הליכה מהבית הלבן. בדרך כלל רמת הביטחון במוזיאון נחשבת לגבוהה כאשר שני שומרים מוצבים בכל כניסה וכל תייר חייב לעבור דרך גלאי מתכות.