קוריאה הצפונית מאיימת: נעשה שימוש התקפי בגרעין

במה שהתחיל כניסוי גרעין שהוגדר ל"מטרות הגנה בלבד" - הופך בתוך שבועות בודדים בלבד לאיום התקפי של ממש על מדינות המערב. בפעם הראשונה מאיימת פיונגיאנג כי תעשה שימוש התקפי "חסר רחמים" כלשונה, במידה ומדינות אחרות "יתגרו בה". במערב מעריכים: המסר מיועד למנוע סנקציות נוספות

ממשיכים בשלהם: קוריאה הצפונית מאיימת היום לעשות שימוש בנשק הגרעיני שברשותה לצורך "מתקפה חסרת רחמים" אם מדינות אחרות יתגרו בה. במערב מעריכים כי מדובר במסר לקהילה הבין-לאומית, בניסיון למנוע אישורן של סנקציות חדשות על המדינה.

מדובר בפעם הראשונה בה קוריאה הצפונית מאיימת לעשות שימוש התקפי בנשק הגרעיני שברשותה. עד כה טענה פיונגיאנג כי ארסנל הנשק הגרעיני משמש אותה להגנה עצמית בלבד נגד ניסיונותיה של ארצות הברית "לפלוש למדינה", כטענתה.

"לכוח ההרתעה הגרעיני שלנו יש שימושים רבים לצורכי הגנה, אך בד בבד גם למתקפה חסרת רחמים נגד מדינות שעלולות לפגוע בריבונות שלנו ולו במעט", נכתב היום בעיתון הממשלתי "מינג'ו ג'וסון", היוצא לאור בפיונגיאנג.

האיומים הנשמעים היום באים בתגובה למאמצים הנעשים במסדרונות מועצת הביטחון של האו"ם במטרה להעניש את קוריאה הצפונית על הניסוי הגרעיני שביצעה בסוף החודש שעבר. ארצות הברית לוחצת על הנציגות האחרות במועצת הביטחון לאמץ סנקציות חדשות שיקשו על קוריאה הצפונית.

בפיונגיאנג רואים בסנקציות כ"הכרזה ממשית של מלחמה". בעיתון הממשלתי "רודונג סינמון" נכתב כי "קוריאה הצפונית תגיב לכך באמצעים להגנה עצמית".

בחודש שעבר: שרשרת ניסויים - ובראשם ניסוי גרעיני

בשבוע האחרון של החודש שעבר ביצעה קוריאה הצפונית ארבעה ניסויים בתוך פחות מארבעה ימים. הראשון שבהם היה ניסוי גרעיני, אותו הסבירה כ"חלק מהמאמצים לחזק את יכולת ההרתעה העצמית לצורך הגנה עצמית".

הניסוי גרר שרשרת גינויים מקיר לקיר במדינות המערב, וכך גם מצידן של סין ורוסיה. מועצת הביטחון של האו"ם גינתה כבר אז פה אחד את הניסוי. עוד באותו יום של הניסוי הגרעיני דיווחו בפיונגיאנג על קיומו של ניסוי מוצלח נוסף, בשני טילים לטווח קצר, ששוגרו מחופי המדינה.

יום לאחר מכן התברר שאותם ניסויים היו בעצם "סיפתח" לסדרת ניסויים צבאיים שמבצעת המדינה - על אפה וחמתה על הקהילה הבין לאומית: קוריאה הצפונית ביצעה ניסוי נוסף של שני טילים לטווח קצר  - שיכולים להגיע ל-100 או אפילו 200 קילומטרים.

אבל כאן היא לא סיימה. קוריאה הצפונית קיימה ביום שלמחת ניסוי נוסף - בטיל לטווח קצר גם כן. גם את הניסוי הזה הגדירה כהצלחה. באותו היום דיווחו כלי תקשורת בקוריאה הדרומית כי השכנה מהצפון חידשה גם את הפעילות הגרעינית בכור בפיונגיאנג.