עיבוד מחשב: כך אנה פרנק הייתה נראית היום

בעזרת מחשב ניתן היום רק לנחש איך הייתה נראית הילדה היהודייה המפורסמת אם הייתה שורדת את השואה ומגיעה לגיל 80. אחותה החורגת ראתה את התמונה - ונדהמה. היא גם ניחשה שאנה הייתה עצובה על העולם המודרני

איך הייתה נראית היום הילדה היהודיה המפורסמת אנה פרנק אם הייתה שורדת את השואה? עיתון ה"דיילי טלגרף" לקח תמונות ישנות שלה, ובעזרת הדמיה שנעשתה במחשב ניסה ליצור דיוקן שלה היום.

אנה פרנק הייתה בת 11 כשהתחבאה עם משפחתה בהולנד ממשטר הזוועה של הנאצים, עד שנבגדה ונשלחה לאושוויץ. את התמונה שלה היום הציגו אנשי העיתון לאווה שלוס, אחותה החורגת של אנה. היא הייתה בהלם כשראתה את התמונה. "אני לא חושבת שאנה הייתה נראית שלווה כמו בתמונה", אמרה אחרי שנרגעה.

"כשראיתי את התמונה לראשונה הייתי בהלם", אמרה שלוס. "מעולם לא דמיינתי אותה בגיל 80. ראיתי את התמונה, אבל כשהסתכלתי מקרוב ראיתי את האף, את הגבות ואת העיניים השמחות שבתמונה. האם היא הייתה נראית כך אם היא הייתה שורדת וזוכה להגיע לגיל 80? אני לא חושבת".

חובבת בגדים ובנים

שלוס מספרת על אחות פעלתנית מאוד. "היא הייתה מאוד ערנית כילדה קטנה לפוליטיקה ולעולם סביבה", היא נזכרת. "אני חושבת שהיא הייתה עובדת בזה והיא הייתה מזועזעת ממצבו של העולם והיא הייתה מאוכזבת".

האחות הוסיפה: "היא תמיד הייתה במרכז תשומת הלב. היא תמיד דיברה וסיפרה סיפורים . היא הייתה מנהיגה - אפשר היה לראות את זה. אני הייתי טום בוי והיא הייתה יותר מתוחכמת. היא דאגה לסגנון השיער שלה - בכל פעם הייתה לה תסרוקת אחרת.

מסתבר שפרנק הצעירה הייתה גם ילדה שהתעסקה הרבה במה שהיא לובשת. "היו לה המון בגדים", סיפרה שולס. "היא הביעה עניין בבגדים והיא התעניינה בבנים מאוד מוקדם. היא הייתה פלרטטנית".

כמו ניצולי שואה רבים, גופה של שולס שרד, אבל נפשה עדיין סובלת מהימים ההם במחנה ההשמדה. "אנשים לא מבינים", היא אומרת. "הם חושבים שאתה שורד וזהו זה. זה לא נכון. אתה מריר, אתה מלא בשנאה, אתה חושד באנשים מפני שאנשים רבים בגדו בנו".