אובמה: להילחם במכחישי השואה

לאחר נאומו ההיסטורי למיליארד וחצי המוסלמים ברחבי העולם, ביקר הנשיא האמריקני בגרמניה. במוקד הביקור: ביקורו במחנה הריכוז בו נרצחו יותר מ-50 אלף יהודים: "לא אשכח את המקום לעולם"

הנשיא אובמה ממשיך בסיורו מחוץ לארה"ב ולאחר הנאום המשמעותי אתמול בקהיר, היום בבוקר הגיע הנשיא האמריקני לגרמניה. יותר מוקדם ביקר בעיר דרזדן ובשעות אלה מסייר הנשיא האמריקני במחנה בוכנוולד. אל הנשיא התלוו גם ראש ממשלת גרמניה אנגלה מרקל וניצול השואה היהודי אלי ויזל. 

"ראינו את האזור שנקרא המחנה הקטן - שם היו ילדים קטנים", אמר אובמה בסוף ביקורו. "ראינו את תנורי השריפה, את גדירות התייל, את המקום שבו חנקו אנשים בתנאים לא אנושיים".

"אני לא אשכח את המקום הזה לעולם", הוסיף הנשיא האמריקני. "שמעתי על המקום שהייתי ילד, מאח של סבתי שהיה בחור צעיר, בין הראשונים שהגיעו לאחד ממחנות המשנה של בוכוולד. הם ראו ערימות של גופות. הוא כמעט ולא דיבר במשך חודשיים".

"עד היום יש אנשים שמתעקשים שהשואה לא קרתה", התייחס אובמה גם למכחישים. "זה מעיד על בורות. עלינו להילחם בהפצת הרשע בכל מקום ונתחייב להתנגד עליהם".

בסיום נאומו פנה אובמה בקריאה נרגשת לניצולים, לאותם 900 ילדים שראה אחת של סבתו ובכלל לניצולי השואה: "הם לא ידעו שישראל תקום מתוך ההריסות. הם לא ידעו שהנשיא האמריקני יבקר במקום לצד מנהיגת גרמניה כאשר המנהיגים ידברו על הדמוקרטיה והברית שביניהם".

ורדים לבנים על המצבות

במהלך הסיור באתרי המחנה קיבל הנשיא האמריקני הסבר על המקום מויזל. אובמה שנראה כי הביקור נותן בו את אותותיו, נראה סופג את משמעות הסיור ומבקש לקבל הסברים נוספים גם ממרקל על המקום. במהלך סיורם סקרה הפמלייה את האנדרטות והמוזיאון בתוך המחנה. המנהיגים הניחו ורדים לבנים על מצבות במחנה המוות הגרמני.

בהשוואה לנאומו אתמול באוניברסיטת קהיר במצרים, אז גם כן הזכיר הנשיא אובמה את השואה וזוועותיה, מדגיש היום הנשיא בביקורו את מחויבותו לשימור הזיכרון וגינוי הכחשת השואה על ידי גורמים מסוימים כאשר בראשם נמצא נשיא אירן, מחמוד אחמדיניג'אד. "להכחיש את השואה נותן פתח לאפשרות שדברים כאלה יחזרו", ציין הנשיא בראיון מוקדם יותר.

מוקדם יותר בביקורו בדרזדן, חזר אובמה להתייחס לנושא הישראלי-פלסטיני. "הרגע הגיע לעשות את מה שכולנו יודעים שהיא דרך האמת", אמר אובמה בנושא. "הדרך שבה כל צד מחוייב לעשות ויתורים קשים". אובמה הוסיף כי הוא "משוכנע שאם נפעל ביחד נוכל להגיע להתקדמות רצינית כבר בשנה הקרובה".

בהכנת הכתבה והמשדר השתתפו: יוסי זילברמן, לילך סונין, ערד ניר, טטיאנה הופמן וסלימאן אל-שאפעי

רוצים לקבל לקבל עדכון בפעם הבאה שיש שידור חי? הצטרפו לטוויטר שלנו