נכנס לניתוח מוח מסובך - והתעורר צייר

אלן בראון הועבר לשיקום לאחר ניתוח מוח מסובך שעבר, וגילה כישרון חבוי - הוא יודע לצייר, ואפילו טוב מאוד. האיש שמעולם לא הרים עיפרון מציג עכשיו תערוכה בגלריה נחשבת באנגליה. "החוויה הנוראית הזו עוררה בי צד אמנותי שלא היה קיים קודם", סיפר. "אף פעם לא נכנסתי לגלריה לפני שהתמוטטתי"

התעורר ליצירה (dailymail)

עבור מרבית החולים שעוברים ניתוח מוח, התוצאות עשויות להיות לא נעימות במקרה הטוב וקטלניות במקרה הרע. עבור אלן בראון הבריטי הניתוח עורר כישרון נדיר - האיש שלא הצליח לצייר קודם לכן אפילו קו ישר, נדהם להתעורר מניתוח כאמן מוכשר.

אלן בן ה-49 מהעיירה מאלבן בחבל וורקסטרשייר שבבריטניה, התאושש מניתוח שנמשך 16 שעות לאחר שבץ מוחי שעבר. כמה ימים לאחר שהתעורר, גילה אלן שידיו יכולות לצייר יצירות ברמה של אמן מוביל. הוא הצליח לשרטט פרטים בדיוק מרשים וליצור איזון אסתטי בין הצבעים, בדומה ליצירות שצייר בעבר פיקאסו.

אלן, אב לשלושה ילדים, שהה כחודשיים בשיקום מהניתוח הקשה שעבר. בזמן הזה הוא פיתח וגילה את הכישרון הנדיר שהיה חבוי בו. "כשיצאתי מסכנת חיים, והייתי באשפוז להשגחה, אחות הגיעה ואמרה שאני נראה לה משועמם", הוא משחזר. "היא הציעה שאנסה להתחיל לצייר".

תערוכה בגלריה מובילה בלונדון

"היא נתנה לי עיפרון, נייר ותמונה של הכלב שלה והעתקתי את התמונה בצורה מושלמת", מספר אלן. "כשהיא ראתה את התמונה היא שאלה אם אני אמן, השבתי שלא ואז היא אמרה, 'כדאי שתתחיל להיות'".

בעבר ניהל אלן חברת ציוד לבידוד. הוא התמוטט בביתו לפני כשש שנים אחרי התקפי מיגרנה נוראיים. הרופאים זיהו התפוצצות וריד סמוך למוח והוא הובהל לניתוח בבית החולים באוקספורד. במהלך הניתוח הוא חטף שבץ ועל פי עדותו של אחד מ-15 המנתחים שעבדו במשך 16 שעות על ראשו של אלן, הוא כמעט מת פעמיים.

"החוויה הנוראית הזו עוררה בי צד אומנותי שלא היה קיים בי קודם", ממשיך אלן. "לא רק שלא ציירתי בעבר, זה גם לא עניין אותי. אף פעם לא נכנסתי לגלריה לפני שהתמוטטתי".

בימים אלה לומד אלן אומנות באוניברסיטה ומסיים את הציור האחרון שלו מבין 30 יצירות שהוא מציג בתערוכה שלו באחת הגלריות המובילות בלונדון. מומחה בריטי למוח אמר כי הוא מכיר כמה מקרים דומים, בהם נפגעי מוח גילו או פיתחו לפתע כשרונות חבויים. לטענתו, איש עדיין לא יודע כיצד זה קורה.