חלקי מטוס נמצאו באוקיאנוס האטלנטי

הצבא הברזילאי איתר את שברי מטוס כמה מאות קילומטרים מחופה של המדינה, עדיין לא אושר רשמית כי אכן מדובר בשרידי המטוס שנעלם. על פי חב"ד, בין 228 נוסעי המטוס היה גם יהודי המקורב לבית חב"ד בפריז

סוף תעלומת המטוס? סוכנויות הידיעות מדווחות כי שברי מתכת אותרו על ידי חיל האוויר הברזילאי באזור האוקייאנוס האטלנטי, כמה מאות ק"מ מחופי ברזיל. עדיין אין אישור רשמי לכך שמדובר במטוס חברת אייר פראנס שנעלם אתמול. החלקים הכוללים גם מושבי כסאות של מטוס, נמצאו במרחק של כ-750 ק"מ מחופה הצפוני של ברזיל.

במטוס, שהיה בדרכו מריו דה ז'ניירו בברזיל לפריז שבצרפת היה גם לפי הדיווחים, לפחות יהודי אחד. בחב"ד מעדכנים כי שלמה בן לוי, המקורב לבית חב"ד בוליין שבבירה הצרפתית היה בין נוסעי המטוס. בחב"ד מוסיפים, כי השליחים בצרפת ובברזיל עוקבים מקרוב אחרי המתרחש.

צוותי חילוץ וחיפוש המשיכו גם היום בחיפושים על פני המים ובעומק האוקיאנוס האטלנטי, בתקווה למצוא סימן כלשהו למה שאירע. ספינות ומטוסים הנושאים ציוד מתוחכם לגילוי חיים ומתכות סורקים את האזור שעל פי ההערכות בו נעלם המטוס. בברזיל בודקים דיווח של טייס וכמה חברי צוות שעשו את הדרך מברזיל לפריז כמה שעות אחרי היעלמות המטוס. הצוות טוען כי ראה נקודות כתומות בהירות על פני הים, במרחק של מאות קילומטרים מחופי יבשת אפריקה.

מחקירת האירוע עולה כי המטוס אותת לא פחות מ-12 פעמים על תקלה במערכת החשמל של המטוס. אחר כך הוא לא נשמע יותר ונעלם ממסכי המכ"ם.

העולם מתגייס לחיפושים

המריא ולא נחת (רויטרס)
ספינות מסנגל, ספרד, צרפת וברזיל משתתפות בחיפושים. נשיא ארצות הברית ברק אובמה, הבטיח כי ארצו תספק כל עזרה שתידרש. לוויינים אמריקניים מיוחדים אף הוקצו לצורך הסיוע באיתור המטוס.

צוותי החיפוש מתרכזים ברצועה של כמה עשרות קילומטרים באמצע הדרך שבין מערב אפריקה לברזיל. המחפשים מקווים לאתר אותות שאמורים להיות משודרים מהמטוס גם במקרה של התרסקות. 

המערכת שמשדרת את האות צפויה לעבוד לתקופה של כשלושה שבועות ואחר כך תשקוט. אם המטוס לא יימצא עד אז, יהיה כמעט בלתי אפשרי למוא אותו אחר כך בקרקעית האוקיאנוס.

לא ידוע על ישראלים במטוס

מכלל הגורמים הרלוונטיים בישראל ובעולם עולה כי לא היו אזרחים ישראליים במטוס. מפירוט 228 הנוסעים שהיו על על מטוס ה-330, עולה כי היו בו אזרחים מלא פחות מ-32 לאומים שונים ביניהם 61 צרפתים, 58 ברזילאים, 26 גרמנים תשעה סינים ותשעה איטלקים.

בפריז כבר אמרו אמש כי אפסו הסיכויים למצוא ניצולים מהמטוס. בברזיל, לעומת זאת, מנסים עדיין לא להביע יאוש, לפחות ברמה הרשמית. נשיא ברזיל לואיס איניסיו דה-סילבה אמר הלילה שהוא נחוש להמשיך בחיפושים עד שיידע בוודאות מה עלה בגורלם של הנוסעים.