מועצת הביטחון גיבשה הצעת החלטה נגד קוריאה הצפונית

מתחילים בתגובה: ארצות הברית ויפן גיבשו הלילה הצעת החלטה נגד הקוריאנים, על רקע שרשרת הניסויים שבוצעו השבוע - ובראשם הניסוי הגרעיני. על הפרק: גינוי חריף וחידוש אכיפת הסנקציות

אחד מניסויה האחרונים של קוריאה הצפונית (רויטרס)

מדיבורים למעשים: טיוטת הצעת החלטה לגינוי ולחידוש הסנקציות נגד קוריאה הצפונית גובשה הערב על ידי ארצות הברית ויפן במועצת הביטחון של האו"ם, וצפויה להיות מוגשת לאישורן של יתר החברות - כך מדווחות סוכנויות הידיעות. על פי הדיווח, הצעת ההחלטה תכלול גינוי של הניסוי הגרעיני שערכה השבוע קוריאה הצפונית ודרישה ליישם את הסנקציות נגד המדינה, סנקציות שכבר אושרו בעבר.

גורם במועצת הביטחון סיפר לסוכנויות הידיעות, כי נוסח הצעת ההחלטה צפוי להיות כדלקמן: "מועצת הביטחון מגנה בחריפות את הניסוי הגרעיני שביצעה קוריאה הצפונית ב-25 במאי, שכן מדובר בהפרה בוטה מהחלטות מועצת הביטחון. המועצה קוראת לכל חבריה לאכוף את הסנקציות נגד קוריאה הצפונית, כפי שאושררו בהחלטה 1718 של המועצה". על פי הדיווח, הצעת ההחלטה תובא כבר הלילה לדיון בפני החברות הקבועות במוצעת הביטחון.

3 ניסויים ב-48 שעות

את מרבית תשומת הלב התקשורתית ריכזה אליה השבוע קוריאה הצפונית, כשהודיעה יום אחר יום על ביצועם בהצלחה של שלושה ניסויים. הראשון שבהם היה ניסוי גרעיני מוצלח אותו הגדירו כניסוי שנעשה "כחלק מהמאמצים לחזק את יכולת ההרתעה העצמית לצורך הגנה עצמית". הניסוי גרר שרשרת גינויים מקיר לקיר במדינות המערב, וכך גם מצידן של סין ורוסיה. מועצת הביטחון של האו"ם גינתה כבר אז פה אחד את הניסוי. עוד באותו יום של הניסוי הגרעיני דיווחו בפיונגיאנג על קיומו של ניסוי מוצלח נוסף, בשני טילים לטווח קצר, ששוגרו מחופי המדינה.

יום לאחר מכן התברר, שאותם ניסויים היו בעצם "סיפתח" לסדרת ניסויים צבאיים שמבצעת המדינה - על אפה וחמתה על הקהילה הבין לאומית: קוריאה הצפונית ביצעה ניסוי נוסף של שני טילים לטווח קצר - שיכולים להגיע ל-100 או אפילו 200 קילומטרים.

שיגור הטילים התבצע מהחוף המזרחי של קוריאה הצפונית. ברשת סקי הבריטית דווח כי הטילים נחתו בים הפתוח. הרשת הבריטית הוסיפה כי טיל אחד דימה פגיעה בכלי שיט, ואילו הטיל השני דימה פגיעה במטוס.

אבל כאן היא לא סיימה. קוריאה הצפונית קיימה ביום שלמחת ניסוי נוסף - בטיל לטווח קצר גם כן. גם את הניסוי הזה הגדירה כהצלחה. באותו היום דיווחו כלי תקשורת בקוריאה הדרומית כי השכנה מהצפון חידשה גם את הפעילות הגרעינית בכור בפיונגיאנג.