למה הבריטים רודפים אחרי גבינה?

האביב מביא איתו פריחה, שמש, קציר ו... את מירוץ הגבינה המסורתי בגלאוצ'סטרשייר שבבריטניה. מטרת המרוץ: להתרסק אחר גבינה בניסיון נואש לתפוס גליל גבינה. בסופו של כל מקצה, נפתח מקצה נוסף של אמבולנסים לכיוון בית החולים, שטיפלו בעשרות גפיים שבורות

גם מזג האוויר האנגלי לא עצר את מאות המשתתפים שבאו לקחת חלק במרוץ הגבינה המסורתי בגלאוצ'סטרשייר. קהל שמנה לא פחות מ-6,000 צופים משולהבים הריע למשתתפי המירוץ.

ומה קורה שם? אמנם טוב מראה עיניים אבל בקצרה ניתן להסביר זאת כך: גליל גבינה מושלך מגבעה תלולה. משתתפי המירוץ צריכים לזנק אחר הגבינה ולנסות לתפוס אותו. בגלל השיפוע החד של הגבעה, המתמודדים מוצאים את עצמם מתרסקים במדרון החלקלק בניסיון הכושל להגיע לגבינה הנכספת.

המנצח השנה בתחרות הוא הכבאי כריס אנדרסן. אנדרסן רשם הישג היסטורי כאשר הוא זכה במרוץ היוקרתי בפעם החמישית ברציפות. הכבאי המנצח היה מאושר בעיקר מהעובדה שהוא נפצע קל במרוץ, יחסית כמובן. "רק נקעתי את הקרסול - זה הכל", הוא סיפר בעודו אוחז בגבינה הנכספת.

השבטים הפגאניים חגגו את הקציר

18 מתחרים אחרים היו "קצת" פחות מרוצים. לא מספיק שהם לא זכו בגבינה, הם גם הובלו לבית החולים עם שברים בגפיים. אחד המתחרים הפצועים הוא שחקן רוגבי שהתייצב בתחתית הגבעה ובלם בגופו את המתחרים מפני התרסקות. 

האירוע הזה מוזכר לראשונה בספרי דברי הימים הבריטיים בשנת 1826, אך תושבי גלאוצ'סטרשייר טוענים בתוקף שהמסורת החלה לפני מאות שנים. ההיסטוריונים וחובבי הנוסטלגיה מספרים כי כך חגגו השבטים הפגאניים את תחילת הקציר.

"אנחנו לא יודעים מתי החל המירוץ מפני שאיש לא כתב על זה", מספר ריצ'רד ג'פריס מהוועדה המארגנת של המרוץ. "הראשון שכתב על האירוע הוא בריטי תושב האזור שציטט את זכרונות סבו מהמרוץ".