אחרי הניסוי הגרעיני: צפון קוריאה ביצעה ניסוי ב-2 טילים לטווח קצר

סוכנות הידיעות במדינה מסרה כי הניסוי הגרעיני שנערך הוא חלק ממאמציה "לחזק את יכולת ההרתעה הגרעינית". השכנה דרום קוריאה כינסה את הקבינט לדיון חירום, יפן וארה"ב הביעו דאגה. מאוחר יותר דיווחו כלי תקשורת צפון קוריאניים: ניסוי ב-2 טילים לטווח קצר בוצע גם הוא בהצלחה

צפון קוריאה הודיעה הבוקר על ניסוי גרעיני מוצלח שערכה הלילה. סוכנות הידיעות הרשמית במדינה מסרה כי הניסוי הגרעיני שנערך הוא חלק ממאמציה "לחזק את יכולת ההרתעה הגרעינית לצורך הגנה עצמית". מאוחר יודע הודיעה צפון קוריאה כי ביצעה ניסוי מוצלח בשני טילים נוספים לטווח קצר, ששוגרו מחופי המדינה.

בעולם הביעו דאגה מהניסוי. ממחלקת המדינה האמריקנית נמסר תחילה כי בוושינגטון "בוחנים את הדיווחים". בהמשך אמרו במדינה כי ארצות הברית "מודאגת מאוד מהדיווחים של צפון קוריאה", ושם ממשיכים לבדוק את הפרטים. נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר כי "הניסיון של צפון קוריאה לפתח נשק גרעיני הוא איום לשלום הבינלאומי". ברוסיה מתחו ביקורת גם כן על הניסוי, ואמרו כי הוא "מעבה את המתיחות, השוררת גם כך באזור".

יפן הודיעה שתגיב לעניין ב"אופן אחראי". נשיאה של קוריאה הדרומית, לי מיאנג-באק, כינס את הקבינט המדיני לדיון חירום בנושא. מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס היום לדיון מיוחד בהשלכות בניסוי.
ברוסיה אמרו הבוקר כי עוצמתה של הפצצה שהשתמשו בה בניסוי, שווה בכוחה לפצצת האטום שנזרקה על נגסאקי במלחמת העולם הראשונה על ידי ארצות הברית.

גם הממונה על מדיניות החוץ והביטחון באיחוד האירופי, חאבייר סולאנה הגיב היום על הניסוי ואמר כי " הצעד הלא אחראי הזה של צפון קוריאה מחייב מהלך תקיף של מדינות האיחוד האירופי. האיחוד יהיה בקשר עם בעלות הברית ילחיט על הצעדים שיינקטו".

למרות שבעבר הגיעה פיונגיאנג להבנות עם וושינגטון ואף להסכם על התחלה של פירוק מנשק גרעיני, בחודשים האחרונים חלה הרעה ביחסים ובהודעות שונות איימה צפון קוריאה לשוב ולהפעיל את הכור שברשותה. הלילה נראה שהיא ממשה את האיום הזה.