מחקר: נשים חשופות יותר מגברים לנזקי עישון

ממחקר המתפרסם בנורבגיה עולה כי המין החלש פגיע יותר לנזקי העישון ומחלות ריאות. קבוצת הסיכון: נשים מתחת לגיל 60 שעישנו אפילו פחות מ-20 שנה. עם זאת, בשלב זה, הסיבה לחשיפה לסרטן ריאות יותר מאשר גברים אינה ידועה

סיגריות? לא מומלץ בכלל, במיוחד לא למין הנשי (שאטרסטוק)

לא לבעלי ריאות חלשות: נשים מועדות לנזקי ריאות עקב עישון יותר מאשר גברים - כך עולה ממחקר חדש שערכה אוניברסיטת ברגן בנורבגיה. במחקר ניתחו תשובות של יותר מ-954 נשאלים שסבלו או עדיין סובלים מנזקי ריאות עקב עישון.

"מהבדיקה עלה כי נשים יותר פגיעות לתופעות העישון, דבר שנחשד בעבר אך לא הוכח מעולם", אומרת ד"ר אינגה סורנהיים, שעמדה בראש המחקר הנורבגי. מהמחקר עולה כי נשים, שעישנו בצורה משמעותית פחות מגברים במחקר, חלו בגיל צעיר הרבה יותר. עוד התגלה במחקר, כי לנשים יש סבירות גדולה יותר לחלות במחלה מתחת לגיל 60, וכן עם "ותק" קצר יחסית של פחות מ-20 שנות עישון.

"עניין הבדלי המגדר הוא חשוב, במיוחד כאשר החשיפה לעישון היא נמוכה", מציינת ד"ר סורנהיים. "נשים מתמודדות עם טבק, אפילו כמות קטנה, הרבה פחות טוב מגברים".

גברים, לא להתלהב

עם זאת, לדבריה של ד"ר סורנהיים, "הסיבה להבדלים לא ידועה". ההשערות הן, שייתכן והסיבות דווקא פיסיולוגיות. "ייתכן שזה בגלל שפתחי הנשימה של הנשים קטנים יותר מאשר אצל הגברים בדרך כלל, כך שכל סיגריה עושה יותר נזק", אומרת ד"ר סורנהיים. "גם חילופי החומרים בגוף עשוי להילקח בחשבון כגורם משפיע על הממצאים, וכך גם הורמונים וגנטיקה".

ד"ר דון דמאו, מראשי המחקר, מנסה מצידו לשבור כמה "אקסיומות" שגובשו בקרב ציבור המעשנים לאורך השנים. לדבריו, "אנשים חושבים שהם מעשנים מספר סיגריות מועט ביותר יהיו חשופים פחות לסיכונים", אך אין זה בהכרח נכון. לדבריו, "חצי מהנשים שנחשפו אפילו מעט לסיגריות - סבלו מבעיות בריאות חמורות".

הגברים שביננו, וודאי יטפחו לעצמם על השכם עם החשיפה לממצאי המחקר. אך מיותר לציין, שהעישון - ככלל - אינו בריא לשום בן אנוש.