למכירה: קליפורניה, יד 2 משרירן

קליפורניה בחובות ולמושל ארנולד שוורצנגר אין ברירה, הוא נאלץ למכור. בית הכלא סן קוונטין בלוס אנג'לס, הקולוסיאום שאירח שתי אולימיפאדות - הכל למרבה במחיר. רוצים לקנות?

כל מי ששיחק אי פעם "מונופול" יודע היטב את האמת המרה: שכשאין כסף - פשוט מתחילים למכור נכסים. השבוע קיבל הכלל הזה ביטוי ממשי במציאות: מושל קליפורניה, ארנולד שוורצנגר, הודיע כי בשל מצבה הכלכלי העגום של מדינת קליפורניה, הוא העמיד למכירה כמה מנכסיה המפורסמים, בהם כלא סאן קוונטין והקולוסיאום שאירח שתי אולימפיאדות במאה הקודמת.

הכל על השולחן - לכל המרבה במחיר. כמה חייבת קליפורניה, אתם שואלים? הדיווחים מדברים על חובות הנאמדים בכ-15 מיליארד דולרים. 

ההחלטה להעמיד למכירה את הנכסים מעוררת מטבע הדברים התנגדות קשה. האתרים העומדים למכירה נמצאים תחת אחריותה של אוניברסיטת לוס אנג'לס - ואלו הראשונים המתנגדים לתכנית. "נכסים כמו הקולוסיאום הם אתרים בעלי חשיבות לעיר, ולכן צריך לשרטט קו אדום בשלב מסויים", אומרת הפרופסור אנסטסיה סיידר מהאוניברסיטה העירונית של לוס אנג'לס. "נכסים כאלה לא אמורים להיות למכירה", היא מוסיפה.

לדבריה, היום בו יגיעו אתרים שכאלה לידיים פרטיות יהיה יום בלתי נשכח. "זה חלק מהמטען הגנטי של העיר, קשה לי להאמין שזה יקרה", היא אומרת.

אבל ארנולד ואנשיו אומרים שבמצב הנוכחי פשוט אין להם ברירה. חלק מהאדמות של מחוז אורנג' שנמצאות בידי המדינה כבר נמכרות לידיים פרטיות, אבל במשרד האוצר של המדינה טוענים שזה לא יספיק. החיתוך בבשר החי חייב להתבצע - ובקרוב, ככל הנראה, כבר נשמע על כמה קונים.