אמריקה מתלהבת מאחינועם ומירה שלנו

הצופים האירופאים בחרו בשיר הנורבגי, אבל עבור התקשורת האמריקנית והבינלאומית - השיר הישראלי הוא השיר המעניין ביותר. לא בגלל שהוא מולחן היטב, לא בגלל הכוריאוגרפיה, אלא בגלל התוכן ובגלל המסר של שתי זמרות, יהודיה וערבייה, שמנסות להטיף לשלום. בראיון לרשת CNN אחינועם ומירה פורסות את התכנית שלהן לשלום עולמי

הנורבגי החייכן עם הכינור אמנם ניצח בפער גדול אמש בתחרות האירוויזיון, אך ב-CNN דווקא התעניינו היום במי שהגיעו למקום ה-16 בלבד - מירה עוואד ואחינועם ניני, שייצגו את ישראל.

המסר שהן העבירו באנגלית, עברית וערבית הוא די ברור. "כשאני בוכה, אני בוכה עבור שתינו. לכאב שלי אין שם", שרו שתי הנשים שכנראה לא ממש הצליחו להרשים את המצביע האירופי הממוצע (חוץ מהצרפתים, שדווקא התרשמו ונתנו 10 נקודות לצמד שלנו).

"בארץ הזו, בה העימות שלא נגמר נתפס כמובן מאליו, הכוכבת הישראלית אחינועם ניני הידועה יותר בשמה 'נועה' והכוכבת העולה השחקנית והזמרת הישראלית-ערבית מירה עוואד, מטיפות בעזרת ההופעה שלהן בתחרות האירוויזיון. הן מנסות להעביר מסר לאלו שעדיין לא שונאים כל כך", מספר כתב הרשת האמריקנית בן ווידמן בכתבתו על צמד הזמרות שלנו.

נוסחת שלושת הצעדים של נועה ומירה

כתב CNN מוסיף לספר: "פלסטינים וישראלים רבים לא מאמינים יותר לאשליה אחרי כל כך הרבה זריחות שקר, כל כך הרבה שנים של התנקשויות ועימותים". עוואד וניני, שהתראיינו לכתבה, מסכימות איתו. "זה קשה ליצור תהודה כפי שעשינו בעבר", אומרת עוואד. "זה קשה יותר בזמן של ייאוש ודיכוי". ניני מוסיפה, "בזמנים קשים, אנשים נסגרים ואומרים 'אין מה לעשות', הם מאוד פוחדים ורדופים וזה כך - בכל הצדדים".

ניני ממשיכה, "אתה יודע, יש אנשים שמקבלים אומץ מהמילים האלו, מהמסר. אנשים מרימים את ראשם שוב לרגע ואני חושבת שזה שווה רק בשביל זה".

לטענתן של 'נועה' ומירה, הן מצאו נוסחה שמגשרת בין שני העמים. "יש לזה שלושה צעדים. זה מתחיל בהכרה, שני הצדדים מוכרחים להכיר בזכותו של העם השני להתקיים בשלום, חופש וצדק. הצעד השני הוא התנצלות, כי כולנו זקוקים להתנצלות בלב שלם כדי להבין שגרמנו לסבל הדדי עצום, מכל סיבה שהיא. הצעד השלישי הוא שיתוף, לא רק את הכאב אלא חלוקה של כל מה שיש לנו, חלוקה של הארץ".

זו הפעם הראשונה שדואט יהודי ערבי מופיע בתחרות ובשל הסיבה הזו, שתי הזמרות האלו חשו שמץ של פחד במה. הן בטוחות שהמוזיקה שלהן והמסר יעשו את היום - גם אם הן לא זכו בתחרות הזמר האירופית.