הצלחה בהודו לא מבטיחה קורת גג

כוכב הסרט "נער החידות ממומביי" איסמאיל אזרודין בטוח לא חלם שזה מה שיקרה לו כשצעד על השטיח האדם בסרט בו כיכב. איסמאיל מצא את עצמו חסר בית לאחר שהרשויות הרסו את הבקתה בה גרה משפחתו. "כנראה שאשן באוויר הפתוח", אמר בעצב

הרשויות במומביי הרסו היום את ביתו של כוכב הסרט "נער החידות ממומביי", דבר שגרם לנער ולמשפחתו לעבור לגור ברחוב חודשים בלבד אחרי שהסרט עטור האוסקרים העניק לו תהילת עולם. אזרודין איסמאיל בן התשע גילם את דמותו של סלים בסרט, נער הודי שעלה מן האשפתות לעושר דרך שעשועון טלוויזיה פופולרי.

ביתו המוזנח של איסמאיל, הממוקם באזור צפוף, הוא אחד מבקתות רבות באזור שנבנו באופן לא חוקי ונהרסו על ידי הרשויות בעיר. "כאשר הם הגיעו אני ישנתי", סיפר איסמאיל, כאשר מסביבו שש מזוודות מלאות בבגדים ובחפצים אישיים שבורות למחצה. "הם ניערו אותי ושוטר אחד אפילו איים עלי. מה אני יכול לעשות בנידון. כנראה אשן באוויר הפתוח".

כרזה של הסרט, חתומה על ידי הבמאי דני בויל, עדיין תלויה בקושי על הקיר האחרון של הבקתה שעדיין עומדת על תילה. פתחי ביוב פתוחים זורמים סמוך לבקתה שבה כבר המים אינם זורמים.

"פורנוגרפיה של העוני"

גורמים ברשויות האכיפה בעיר מציינים כי הבקתות המוזנחות כבר נהרסו בעבר, אך נבנו שוב באותו המקום. "הבקתות ממוקמות באזור שחייב להיות נקי לפני תחילת תקופת המונסונים", הסביר האחראי על ההריסה.

בתחילת השנה קם קול זעקה ציבורי לאחר שהתברר שהילדים כוכבי הסרט חיים בזוהמה למרות ההצלחה הקופתית הרבה של הסרט וזכייה של שמונה פרסי אוסקר. הסרט אף עורר מחלוקת עקב שמו באנגלית - "slumdog millionaire" - שם שלדעת רבים העליב רבים מדיירי בקתות העוני בהודו. חלק מהביקורת אף התייחס לסרט כ"פורנוגרפיה של העוני".

בפברואר ציינו הרשויות במדינת מהרשטרה בהודו, שמומביי בירתה, כי יעניקו לכוכבי הסרט בתים חדשים. אך אימו של איסמאיל, שאמים, מספרת שמשפחתם נתונה כעת לחסדי הגשם. "באמת שמענו שהבטיחו לנו בתים, אבל מה קרה ? אנחנו עדיין חסרי בית", אמרה. "בני הביא גאווה לארצו. לא מגיע לו קצת קרדיט ?"