בדרך למשפט: דמיאניוק נחת בגרמניה

ארבעה ימים בלבד לאחר שארה"ב הכריעה בשאלת הסגרתו של מי שחשוד שהיה השומר הנאצי האכזר "איוון האיום", הוצא הקשיש בן ה-89 מביתו באמצעות אמבולנס ממשרדי ההגירה בקליבלנד והועלה על מטוס לגרמניה. הבוקר הוא נחת שם

ג'ון דמיאניוק בן ה-89, הנאשם ב-29 אלף עבירות של סיוע לרצח יהודים בשואה, הועלה הלילה על מטוס מארצות הברית לגרמניה והבוקר הוא נחת שם לקראת העמדתו לדין.

סוכנים פדרלים העלו בכוח את דמיאניוק לאמבולנס מביתו ולקחו אותו למשרדי רשויות ההגירה בקליבלנד. בשעה 02:20, שעון ישראל, המריא מטוס פרטי ועליו דמיאניוק לגרמניה והבוקר סמוך לשעה 10:00 בבוקר הוא נחת שם. דמניאניוק מואשם כמי שהיה השומר הנאצי האכזר "איוון האיום" במחנה המוות טרבלינקה.

לפני ארבעה ימים בלבד הכריע בית המשפט האמריקני בשאלת הסגרתו לגרמניה. הרשויות במדינה ביקשו להסגיר לידיהן את דמיאניוק כבר לפני חודשים, אך בשל עיכובים משפטיים ההסגרה נדחתה.

כבר בתחילת החודש שעבר היה אמור דמיאניוק להיות מוסגר לגרמניה, אך ביום שישי השהה שופט אחר את ההסגרה לאחר שעורכי דינו של דמיאניוק טענו כי הוא עלול שלא לשרוד את הטיסה. עוד נטען כי גם אם ישרוד את הטיסה, הוא עלול שלא לשרוד עינויים או יחס לא אנושי בגרמניה.

מכחיש את הכל

הבקשה להסגרה הועברה לארצות הברית לאחר שהרשויות בגרמניה האשימו לפני כחודשיים את דמיאניוק ביותר מ-29 אלף סעיפים של השתתפות ברצח בתקופה בה שימש כשומר במחנות המוות הנאציים סוביבור וטרבלינקה במלחמת העולם השנייה.

דמיאניוק, בן 89, שימש כשומר במחנה בפולין הכבושה בין מרס לספטמבר 1943. יליד אוקראינה הקשיש, שחי כיום בפרבר ליד קליבלנד, מכחיש כל מעורבות בביצוע הפשעים בזמן השואה.

למרות שבישראל הוא הואשם בהיותו "איוון האיום" ממחנה טרבלינקה, השומר האכזר והידוע לשמצה שהתעלל ורצח אסירים, בית המשפט העליון קיבל ב-1988 את ערעורו וקבע כי זהותו לא הוכחה. המשפט המפורסם זכה לשם "משפט דמיאניוק".

כך דמיאניוק משקר לרשויות בארה"ב

פרשת ההסגרה של ג'ון דמיאניוק