יפן: "תינוקות זה כיף - לא חובה לאומית"

הממשלה ביפן יוצאת בקמפיין חדש כדי לעודד את הילודה ההולכת ויורדת במדינה. במקום להעביר לאזרחים את המסר שאם לא יהיו יותר תינוקות בקרוב, יפן תעמוד בפני משבר כלכלי - השרים פשוט אומרים לזוגות הצעירים ש"תינוקות זה כיף"

תינוקות זה כיף (חדשות 2)

למרות ההמצאות והטכנולוגיה הרבה שיוצאת מיפן, חלקה גם קשורה לצעצועי מין ולפטנטים שונים שתפקידם לסייע למערכת יחסים או ליחסי מין, יש דבר אחד שהיפנים למדו לחיות בלעדיו - ילדים.
כעת, בניסיון להגביר את קצב הילודה ההולך וגובר, בכירים בממשל אומרים לזוגות הצעירים שללדת תינוקות זה "כיף" - ולא "חובה לאומית".

רק יום לאחר שראש הממשלה טארו אסו אמר שהוא "סיים את תפקידו" לאחר שגידל שני ילדים, הצהרה ממנה הסתייג לאחר מכן, שרה אחרת בממשלתו נשאלה על הנושא.

"זה לחלוטין לא נושא של חובה לאומית. זו החלטה חופשית", אמרה יוקו אובוצ'י, שהפכה לשרת הקבינט הראשונה שנכנסה להריון בתקופת כהונתה. אובוצ'י עומדת בראש הקמפיין הממשלתי שמעודד את היפנים להתרבות.

פחות תינוקות - יותר קשישים

לפי דוח רשמי שהתפרסם בשבוע שעבר, מספר הילדים מתחת לגיל 15 במדינה הוא רק 13.4% מהאוכלוסייה, מספר נמוך משמעותית לשנים קודמות - וביחס למדינות אחרות.

ביחד עם העלייה במספר הקשישים, שמהווים 22.5% מהאוכלוסייה, פירושו של המחסור בתינוקות הוא שיפן עומדת בפני קשיים בתשלום חובות לאומיים ומימון שירותי בריאות ופנסיה.

"אנו נוטים לשמוע הרבה סיפורים על כמה זה קשה, אבל אנו חייבים להעביר את המסר שגידול ילדים הוא משהו שמלא בכיף ובהנאה", אמרה אובוצ'י, בת ה-35.