שריפת-ענק בקליפורניה: 30 אלף נמלטו

שריפת-ענק משתוללת סמוך לעיר סנטה ברברה בקליפורניה, ארה"ב. מעל 30 אלף תושבים כבר נמלטו מבתיהם, אלפי כבאים מנסים להשתלט על הלהבות אך מעריכים שהשריפה תמשיך להתפשט בעקבות הרוחות העזות

שריפה בלוס אנג'לס. ארכיון (רויטרס)

עשרות אלפי תושבי קליפורניה נמלטו מבתיהם, בעוד צוותי כיבוי אש רבים נלחמים בשריפה שמשתוללת באזור סנטה ברברה במדינה, ורק מתחזקת על ידי הרוחות שנושבות שם. עד כה, לפחות 75 בתים נהרסו כליל ומעל 30 אלף אנשים פונו מבתיהם, רובם תושבי העיר סנטה ברברה.

הרשויות במדינה סבורות כי בקרוב ייאלצו לפנות עוד כ-23 אלף תושבים, אם האש תמשיך להתפשט. רוחות עזות וחוסר לחות באוויר יוצרים את התנאים המושלמים לשריפת ענק שצפויה להמשיך לבעור גם בתחילת השבוע.

"השריפה הזו באמת מונעת על ידי מזג האוויר", אמר ראש שירותי הכבאות בסנטה ברברה, טום פרנקלין. "אז כפי שמזג האוויר הוא בלתי צפוי, כך גם השריפה הזו עומדת להיות בלתי צפויה".

יותר מ-2,500 כבאים מנסים להשתלט על הלהבות, שעה ש-15 מסוקים ומטוסים חגים מעל אזור השריפה ושופכים חומרים מכבי-אש. בינתיים, עשרות אלפי המפונים מתרכזים במקלטים שהקים "הצלב האדום" באזור.

"אני מקליפורניה ואני מכירה שריפות ורעידות אדמה היטב", אמרה לרשת "סקיי" אחת המפונות, בטינה ג'ונסון. "אנו מצפים לזה, כמחיר על החיים כאן. אבל כשרואים את הלהבות האלה מתקדמות מעל הגבעה לעבר הבית שלך, זה עדיין מפחיד. הסתכלתי מהחלון ביום חמישי והשמיים היו כחולים ובהירים. פתאום הם הפכו לענן חום של אפר".

מדינת קליפורניה שבארה"ב מוכה תכופות על ידי שריפות שמכלות בדרך כלל אזורי-בר נרחבים ביותר, בעיקר בגלל האקלים היבש והרוחות העזות שם. בחודש נובמבר בשנה שעברה, לפחות 100 בתים נהרסו לחלוטין בשכונת הכוכבים ההוליוודיים מונטסיטו, סמוך לסנטה ברברה.