מושתלת הפנים האמריקנית הראשונה נחשפת לעולם

מה שנראה עד לא מזמן כמו מדע בדיוני, הפך למציאות עבור קוני קולפ שבעלה ירה בפניה מטווח קצר לפני חמש שנים. מאז היא נאלצה לחיות בהסגר בביתה. במהלך הניתוח הושתלו בה חלקי פנים של תורמת אלמונית ועכשיו היא מסוגלת להריח, לאכול אוכל מוצק ולצאת מחוץ לביתה

באוהיו שארצות הברית נחשפה אתמול מושתלת הפנים האמריקנית הראשונה: הרופאים הציגו לראווה את תוצאות 22 שעות הניתוח שנערך בדצמבר האחרון, שנשמרו בחשאיות עד אתמול.

מה שנראה עד לא מזמן כמו מדע בדיוני, הפך למציאות עבור קוני קולפ - שבעלה ירה בפניה מטווח קצר בשנת 2004. מאז היא נאלצה לחיות בהסגר בביתה ללא אף, כשהיא מתקשה לאכול ולדבר. במהלך הניתוח הושתלו חלקי פנים של תורמת אלמונית ועכשיו היא מסוגלת להריח, לאכול אוכל מוצק ולצאת מחוץ לביתה.

כאמור, הירי לפני חמש שנים השאיר חור ענקי במרכז פניה של קולפ. לפני חמישה חודשים היא קיבלה פנים חדשות מאישה שמתה, ואתמול היא הציגה לראווה את פניה החדשות, שהיו רחוקות מהמראה חסר האף שהיה לה עד עכשיו - מראה שגרם לילדים קטנים לבכות ולברוח מהזוועה.

עור פניה עדיין רפוי. הרופאים ממתינים שמחזור הדם שלה ישתפר, העצבים ייגדלו והשרירים יתחזקו, כדי לתקן את זה. אבל שום דבר לא היה אפשרי לולא מאמצי הרופאים שטיפלו בה.

"בזכות התורמת זכיתי לפנים אנושיות"

"אני מניחה שאני זאת שבאתם לראות היום", אמרה קולפ בת ה-46 אתמול במסיבת עיתונאים בווידאו קונפרנס, שנערכה בקליניקה בה בוצע הניתוח באוהיו. "אני חושבת שיותר חשוב להתמקד במשפחה של התורמת, שבזכותם זכיתי לפנים אנושיות".

בעלה של קולפ, תומס, ירה בפניה ובעצמו - אבל נשאר בחיים ונשלח לשבע שנות מאסר בלבד. הפיצוץ ניפץ לקולפ את האף, הלחיים, גג הפה וארובות העיניים. רק המצח, השפה התחתונה והסנטר נשארו. בפניה היו רסיסי עצמות והיא לא יכלה לנשום ללא סיוע.

הרופא הפלסטיקאי אליו הגיעה קולפ, ד"ר ריסל דג'ואן, הוביל את הטיפול המסובך בה. "הוא אמר לי שהוא לא בטוח שהוא יכול לתקן אותי, אבל הוא רוצה לנסות", סיפרה.

קולפ עברה כ-30 ניתוחים בניסיון לתקן את פניה. הרופאים לקחו חלקים מצלעותיה, עצם מהרגל ועור מהירכיים. ב-10 בדצמבר  -לאחר כמעט יממה בה היתה מורדמת לצורך הניתוח, ד"ר מריה שימסימנאו הובילה צוות גדול של רופאים שהחליף 80 אחוזים מחלקי פניה, בעזרת שרירים, עצבים וכלי דם מאישה שמתה. קולפ היא מושתלת הפנים הרביעית בעולם, אבל מעולם לא בוצע באדם ניתוח פנים כה נרחב.

"אמא, יש פה מפלצת"

בחודש ינואר, היא כבר יכלה לאכול פיצה, עוף והמבורגרים בפעם הראשונה מזה שנים. היא אוהבת לאכול עוגיות לצד כוס קפה", סיפרה הרופאה המטפלת.

"פעם אחת בעת קניות היא שמעה ילד קטן אומר: 'אמא אמרת שאין מפלצות אמיתיות, אבל יש אחת שם'", סיפרה הרופאה.  קולפ עצרה, פנתה אליו ואמרה: "אני לא מפלצת, אני אדם שנורה והוציאה את רישיון הנהיגה שלה כדי להראות לילד כיצד היא נראתה בעבר".