אז מה הסוד הקטן והמלוכלך של ישראל?

אתרים סביב הכינרת יהפכו עם ביקורו הקרוב של האפיפיור למקורות עלייה לרגל. כתב רשת "סקיי" הבריטית הגיע לסיור מקדים, ונדהם לגלות ש"ים הגליל" הולך ונעלם. לדבריו, הממשל בישראל מאשים את מזג האוויר במשבר המים. צפו בכתבה המלאה

אזהרת מסע: אחד מהאתרים שהאפיפיור בנדיקטוס ה-16 צפוי להגיע אליהם במהלך ביקורו בישראל היא הכינרת, אך רשת "סקיי" הבריטית שולחת לו אזהרה היום - להיכנס למים, ולא לביוב. רשת הטלוויזיה דיווחה היום בהרחבה על בעיית המים בישראל, ולטענתה "מאות בשנים סיפקה הכינרת השראה למאמינים בכל העולם - וכעת, המקום בו ביצע ישו את הניסים על סף אסון".

"הטרגדיה היא שאתה לא צריך להיות ישו כדי ללכת על הכינרת", אמר גדעון ברומברג, פעיל סביבתי שליווה את כתב רשת הטלוויזיה הבריטית במסע על קרקעית האגם המתייבש. "חייבים לשאוב עכשיו את המים מנהר הירדן, כדי להציל את המצב", מוסיף כתב רשת "סקיי". אך כאן מתחילה הבעיה. הכתב הבריטי חשף צינור ביוב - שנשפך כולו לנהר בו נוהגים הנוצרים לטבול עצמם. "זהו הסוד הקטן והמלוכלך של ישראל", הוא אומר למצלמה.

כתב "סקיי" מסיים את הכתבה בטון פסימי. "צריך יותר מהתערבות אלוהית להציל את המצב. המדענים טוענים שאם הכינרת תיסוג בעוד מטר או שניים, היא תגיע למצב ממנו אין חזרה".

האם הר תבור יעבור לידי הוותיקן?

בינתיים ממשיך ביקורו של האפיפיור לעורר מחלוקת - עוד בטרם הוא הגיע לארץ. הוותיקן מבקש מישראל שתעביר לידיו שישה אתרים נוצריים הנמצאים בשטחה - בהם הר תבור וכנסיית גת שמנים. בעוד הנשיא שמעון פרס נוטה להסכים למחווה, שר הפנים אלי ישי מתנגד, ואינו מוכן בשלב זה לחתום על מסמך שמאשר את העברת האתרים לידי הוותיקן.

רשימת ששת האתרים הקדושים אותם מבקש הכס הקדוש הועברה לישראל בחודשים האחרונים, ואף ציין כי הנוסח הראשון שהועבר כלל מספר רב יותר של אתרים קדושים. בין האתרים שהוותיקן מבקש להעביר לידיו: כפר נחום שלחופי הכנרת, הכנסייה בטבחה (שסמוך לה הלך ישו על המים, על פי האמונה הנוצרית), כנסיית הבשורה בנצרת, כנסיית גת שמנים בירושלים, הכנסייה על הר תבור והר האושר שמעל הכנרת.

הווידאופדיה: האפיפיור הקודם - יוחנן פאולוס השני