מחאה בברזיל: "אחמדינג'אד - סע למקסיקו!"

לקראת ביקורו הצפוי של נשיא אירן מחר במדינה, יצאו מאות מפגינים לרחובות ריו דה ז'ניירו וחיממו את הגרון. על רקע החשש העולמי משפעת החזירים, מצאו המפגינים גם דרך מקורית להביע את מחאתם - בשלט יוצא דופן. אבל לא נראה שמשהו ימנע ממכחיש השואה לבקר פעם נוספת בדרום אמריקה

איך אומרים "מחאה" בפורטוגזית? מאות מפגינים מהקהילה היהודית בברזיל, גולים אירנים ופעילי זכויות אזרח, יצאו אמש למרכז ריו דה ז'ניירו כדי להפגין נגד ביקורו הצפוי של נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד. הנשיא האירני צפוי לפגוש מחר את נשיא ברזיל, לואיס אינסיו דה סילבה.

המפגינים נשאו דגלי ישראל רבים ושלטים בגנותו של אחמדינג'אד - בבולטת שבהם נכתב "אחמדינג'אד - סע למקסיקו", על רקע הבהלה העולמית מהתפרצות שפעת החזירים. "אנו כחברה, לא מרוצים מהביקור הרשמי בברזיל", אמר אחד ממארגני ההפגנה, ברונו בנדרובסקי.

"אחמדינג'אד יוצא נגד זכויות נשים, נגד זכויות הפרט והוא מכחיש את קיומה של השואה", הוא הוסיף. "איננו רוצים סוג כזה של אורח במדינה שלנו", קרא מפגין אחר, גרסו רוזנברג.

נשיא ברזיל הוא אחת מהדמויות הבולטות באמריקה הלטינית. הוא מזוהה עם גוש מנהיגי השמאל - יחד עם מנהיגים כמו הוגו צ'אווז מוונצואלה ואיבו מוראלס מבוליביה. נשיא אירן נחשב לידיד אמת של הנשיא הברזילאי, ובביקורו הקודם בדרום אמריקה כבר הספיק להיפגש איתו. במהלך מבצע "עופרת יצוקה" בעזה, שלח אחמדינג'אד איגרת לעמיתו הברזילאי ובו ביקש ממנו לסייע בלחץ הבינלאומי על ישראל להפסיק את המבצע.