סגן שר החוץ של אירן: "לא נסכים להעברת האורניום לרוסיה"

בצל הדיווחים על הסכם מתגבש בין אירן לבין המעצמות על טיוטת הסכם בסוגיית הגרעין, הכחיש סגן שר החוץ האירני את הידיעות בנושא והבהיר כי לארצו אין כל כוונה להעביר את מאגרי האורניום המועשר שברשותה לרוסיה, מהלך שנטען שהתחייבה לו. מוקדם יותר דווח כי בנוסף הסכימה אירן לצמצם את מספר הצנטריפוגות שברשותה

שרי החוץ בלוזאן, היום (רויטרס)

לאחר הפרסומים על חתימת טיוטת הסדר בין אירן לבין המעצמות סביב תכניתה הגרעינית, מכחיש הערב (ראשון) סגן שר החוץ האירני את הדיווחים ומבהיר כי לטהרן אין כל כוונה לוותר על מאגרי האורניום המועשר שברשותה וכן לא להעביר אותם לרוסיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהתייחסותו לתנאים שלהם הסכימה לכאורה אירן במסגרת החתימה על טיוטת הסכם הגרעין מול מדינות המערב, דחה הערב סגן שר החוץ האירני עבאס ארקצ'י את הדיווחים בנושא והבהיר נחרצות כי לארצו אין כל כוונה לוותר על מאגרי האורניום שהספיקה להעשיר בשנים האחרונות.

על פי הדיווחים בסוכנות הידיעות רויטרס מוקדם יותר, הביעו נציגי אירן נכונות לצמצם את מספר הצנטריפוגות שברשותה לפחות מ-6,000 וכן התחייבו להעביר את מרבית האורניום המועשר שברשותה לאחסון במתקנים ייעודיים ברוסיה השכנה.

כמו כן, מלבד המחלוקות על הפחתת כמות הצנטריפוגות והוצאת האורניום משטחה, טרם הושגה הסכמה על עתידו של כור הפלוטוניום באראק והפסקת פיתוח הצנטריפוגות מהדור החדש. "עדיין אין הסכם", אמר בכיר בצוות המשא ומתן האירני לסוכנות AFP. "הסוגיות שעל הפרק חייבות להיפתר קודם לכן".

בשלב זה ישנו מאמץ גדול מאוד של שני הצדדים להגיע לטקס חגיגי בז'נבה ביום שלישי, אך עם זאת בין המעצמות נשמעים גם קולות פחות אופטימיים לגבי המועד הסופי. "ייתכנו עוד משברים רבים בדרך", הבהיר שר החוץ הגרמני פרנק וולטר שטיינמאייר.