אירן: יש עוד סוגיות במחלוקת

נציגי אירן מכחישים כי הגיעו למתווה עם מעצמות המערב: "יש עדיין סוגיות שצריך לפתור". למרות זאת, נראה כי רכבת ההסכם הגרעינית מתקרבת אל התחנה. הערב: פגישה מכרעת. אז על מה מתווכחים בלוזאן שבשוויץ?

בדרך להסכם?

לאחר שאירן ושש המעצמות הגיעו היום להסכמה על המרכיבים העיקריים בהסכם הגרעין, הערב (ראשון) נערכת פגישה מכרעת של שרי החוץ בלוזאן, עם הצטרפותו של שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, לשיחות בשווייץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל להתקדמות המשמעותית במגעים בין הצדדים, טהרן מכחישה את הדיווחים לפיהם במסגרת ההסכמות הביעה אירן מוכנות להפעיל פחות מ-6,000 צנטריפוגות ולהוציא משטחה את מרבית האורניום המועשר שבידיה לרוסיה.

מלבד המחלוקות על הפחתת כמות הצנטריפוגות והוצאת האורניום משטחה, טרם הושגה הסכמה על עתידו של כור הפלוטוניום באראק והפסקת פיתוח הצנטריפוגות מהדור החדש. "עדיין אין הסכם", אמר בכיר בצוות המשא ומתן האירני לסוכנות AFP. "הסוגיות שעל הפרק חייבות להיפתר קודם לכן".

בשלב זה ישנו מאמץ גדול מאוד של שני הצדדים להגיע לטקס חגיגי בז'נבה ביום שלישי, אך עם זאת בין המעצמות נשמעים גם קולות פחות אופטימיים לגבי המועד הסופי. "ייתכנו עוד משברים רבים בדרך", הבהיר שר החוץ הגרמני פרנק וולטר שטיינמאייר. 

ישראל נאבקת בהסכם בסיוע הקונגרס

במקביל, גם טורקיה הצטרפה כעת לגל המחאה נגד אירן, יחד עם ישראל ומדינות ערב. שלטונו של ארדואן הזהיר היוםמפני ניסיון אירני לכפות הגמוניה במזרח התיכון, על רקע תמיכת טהרן בהשתלטות המורדים החות'ים על תימן. בתגובה לאזהרה הטורקית, הגיבו האירנים בחריפות ותקפו את ארדואן באופן אישי.

על פי הדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, בתמורה למהלך זה מצד אירן, יתאפשר לה להמשיך להעשיר אורניום במתקן התת-קרקעי בפורדו תחת פיקוח ולמטרות אזרחיות.

אמש דיווחו גורמים המעורים במשא ומתן כי אירן והמעצמות רחוקות ימים ספורים מחתימה על הסכם גרעין היסטורי. במקביל, כתבה שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני בחשבון הטוויטר שלה כי הצדדים "מעולם לא היו קרובים כל כך להסכם" וכי "יש עדיין מחלוקות שצריך לפתור".

שרי החוץ בלוזאן, היום

נתניהו: "הציר אירן-לוזאן-תימן מסוכן אנושות"

לצד ההתקדמות במגעים בין אירן והמעצמות, ישראל מתמקדת בקרב הבא - ההשפעה על קונגרס - מתוך הבנה שאין סיכוי למנוע מהממשל לחתום על עסקה. מוקדם יותר היום הזהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו מפני ההסכם המתגבש, שלטענתו מאשש את החשש של ישראל. "אנחנו מודאגים עמוקות מהעסקה", אמר נתניהו במהלך ישיבת הממשלה השבועית.

"עדיין אין הסכם". זריף

לדברי נתניהו, הוא שוחח בימים האחרונים עם נציגים אמריקניים, רפובליקנים ודמוקרטים כאחד, שהביעו תמיכה בישראל. "הבעתי בפניהם את הדאגה העמוקה שלנו מההסדר המסתמן עם אירן בשיחות הגרעין", אמר נתניהו. "ההסכם הזה, כפי שהוא מסתמן, מאשש את כל החששות שלנו, ואף יותר מכך".