דיווח: "הושג הסכם עקרונות עם אירן"

‫סוכנות הידיעות הצרפתית מדווחת מפי דיפלומטים המעורים בשיחות בין אירן למעצמות שמתקיימות בלוזאן כי הצדדים הגיעו ל"הסכם זמני על המרכיבים המרכזיים בעסקת הגרעין". נתניהו: "ההסכם מאשש את כל חששותינו"‬

השיחות בלוזאן (רויטרס)

על סף הסכם גרעין: אירן ושש המעצמות הגיעו היום (ראשון) להסכמה על המרכיבים העיקריים בהסכם הגרעין במהלך השיחות המתקיממות בלוזאן - כך מדווחת סוכנות הידיעות הצרפתית AFP מפי דיפלומטים מערביים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי במסגרת ההסכמות הביעה אירן מוכנות להפעיל פחות מ-6,000 צנטריפוגות ולהוציא משטחה את מרבית האורניום המועשר שבידיה. בתמורה, כך על פי הדיווח, יתאפשר לאירן להמשיך להעשיר אורניום במתקן התת-קרקעי בפורדו תחת פיקוח ולמטרות אזרחיות.

על סף הסכם (רויטרס)

אמש דיווחו גורמים המעורים במשא ומתן כי אירן והמעצמות רחוקות ימים ספורים מחתימה על הסכם גרעין היסטורי. במקביל, כתבה שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני בחשבון הטוויטר שלה כי הצדדים "מעולם לא היו קרובים כל כך להסכם" וכי "יש עדיין מחלוקות שצריך לפתור".

"הציר אירן-לוזאן-תימן מסוכן אנושות"

מוקדם יותר היום הזהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו מפני ההסכם המתגבש, שלטענתו מאשש את החשש של ישראל. "אנחנו מודאגים עמוקות מהעסקה", אמר נתניהו במהלך ישיבת הממשלה השבועית.

"דאגה עמוקה מההסדר המסתמן" (רויטרס)


לדברי נתניהו, הוא שוחח בימים האחרונים עם נציגים אמריקניים, רפובליקנים ודמוקרטים כאחד, שהביעו תמיכה בישראל. "הבעתי בפניהם את הדאגה העמוקה שלנו מההסדר המסתמן עם אירן בשיחות הגרעין", אמר נתניהו. "ההסכם הזה, כפי שהוא מסתמן, מאשש את כל החששות שלנו, ואף יותר מכך".

מה יעלה בגורל תכנית הגרעין? (רויטרס)


גם האירועים האחרונים בתימן זכו להתייחסות נתניהו. "במקביל להתכנסות להסכם המסוכן הזה, באי כוחה של אירן בתימן מנהלים מהלך של כיבוש חלקים נרחבים ממדינה זאת וניסיון השתלטות על מיצרי באב-אל-מנדב האסטרטגיים שמשנים את מאזן השייט ואספקת הנפט העולמית", הזהיר. "אחרי ציר ביירות-דמשק-בגדד, אירן מבצעת תנועת מלקחיים גם בדרום כדי להשתלט ולכבוש את המזרח התיכון כולו. הציר אירן-לוזאן-תימן מסוכן מאוד לאנושות וצריך לעצור אותו".