אירן למעצמות בשיחות הגרעין: "התגמשנו, עכשיו תורכן"

למרות הדיווחים האופטימיים - נראה שהאירנים עושים שרירים של הרגע האחרון כשמוקדם יותר צוטט גורם אמריקני באמרו כי "אירן הקשיחה את עמדותיה". אלא ששר החוץ האירני מוחמד ג'וואד זריף אמר מנגד כי ארצו "באה לקראת" המעצמות וקראה להן לנהוג כמוה

אירן: "התגמשנו, עכשיו תורכם" (רויטרס)

תאריך היעד להסכם עם אירן הוא יום שלישי הקרוב, 31 במרס - ויש סיכוי טוב שהמעצמות יצליחו לעמוד בו. בשוויץ מתנהלות שיחות מרתוניות בניסיון להגיע למתווה ההיסטורי ובבניין האו"ם בז'נבה כבר נערכים לטקס החתימה. אלא שלמרות הדיווחים האופטימיים - נראה שהאירנים עושים שרירים של הרגע האחרון כשמוקדם יותר היום (שבת) צוטט גורם אמריקני באמרו כי הם "הקשיחו את עמדותיהם". אלא ששר החוץ האירני מוחמד ג'וואד זריף אמר מנגד כי ארצו באה לקראת המעצמות וקראה להן לנהוג כמוה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הראנו סימני התגמשות", כתב זריף בחשבון הטוויטר שלו, "שני הצדדים צריכים לעשות כן. אנו מוכנים לעסקה שתהיה טובה לכולם. אנו ממתינים כעת לבני שיחנו". מוקדם יותר נפגש מזכיר המדינה האמריקני קרי עם זריף.

היום הצטרפו לשיחות גם שרי החוץ של צרפת גרמניה ובריטניה. הצדדים, שהגיעו בסוף השבוע ללוזאן שבשוויץ, עמלים על טיוטה להסכם ההבנות שאותה יוכלו להציג עוד לפני תאריך היעד שנקבע להסכם המסגרת. שר החוץ של צרפת לורן פביוס עם אמר כניסתו לאולם הדיונים כי "מה שעומד על הפרק הוא שלאירן תהיה זכות ליכולת גרעינית אזרחית", אך הדגיש: "בכל הנוגע לפצצה - לא ולא".

"התגמשנו". זריף (רויטרס)

"השיחות היו ארוכות וקשות", הוסיף פביוס, "התקדמנו במספר סוגיות, אך באחרות עדיין לא הייתה התקדמות מספקת". בתחילת השבוע, בין יום ראשון לשלישי, צפויים הצדדים לפרסם הצהרה בארמון האומות בז'נבה. לא ברור אם זו תתבסס על הודעה בעל פה, או שמא יוצג גם מסמך כתוב עם שורה של עקרונות.

הסיכום הסופי בין הצדדים הוא ש-6,100 צנטריפוגות ימשיכו לפעול באירן תחת פיקוח. עדיין לא ידוע אם שאר 13 אלף הצנטריפוגות יפורקו. כמו כן, לא ידוע אם יהיה מותר לרפובליקה האסלאמית להמשיך במחקר ופיתוח של סרכזות מתקדמות.

בנוסף, ככל הידוע עדיין לא התקבלה החלטה מה יעלה בגורל החומר שאירן כבר העשירה. לא ברור אם הוא יוצא משטח המדינה או שמא יטפלו בו בתוך אירן. גם המתקן התת-קרקעי בפורדו ימשיך לעבוד. באשר להסרת הסנקציות - התהליך הזה יקרה בהדרגה, משום שחלק מהסנקציות אינן נוגעות לעניין הגרעין. האירנים מצדם לוחצים שתהליך הסרת הסנקציות יסתיים כמה שיותר מהר.

בתוך כך, הביע אמש גורם במחלקת המדינה האמריקנית תקווה כי השיחות שקיים השבוע נשיא אירן, חסן רוחאני, עם מנהיגי שש המעצמות הן סימן חיובי לכך שייחתם הסכם עד ליום שלישי הקרוב - המועד האחרון להסכם. נשיא ארצות הברית ברק אובמה שוחח עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל לקראת הימים המכריעים שנותרו למגעים.