הצהרה של אירן והמעצמות בשבוע הבא

ההסכם המתהווה על הגרעין האירני בשלב מתקדם: בין יום ראשון ליום שלישי בשבוע הבא צפויות אירן והמעצמות לפרסם הצהרה על הסכם המסגרת בארמון האומות בז'נבה. בין סעיפי ההסכם: 6,100 צנטריפוגות ימשיכו להסתובב באירן תחת פיקוח. אובמה שוחח הערב עם מרקל לקראת הימים המכריעים במגעים בין אירן למעצמות

שרי החוץ של אירן וארה"ב, ארכיון (רויטרס)

נראה שהמאמץ הישראלי לא הצליח לשנות את ההסכם המתהווה על הגרעין האירני: המעצמות ואירן צפויות להכריז בתחילת השבוע הבא על הסכם המסגרת בסוגיית הגרעין האירנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

תאריך היעד הוא 31 במרס, ובין יום ראשון ליום שלישי צפויים הצדדים לתת הצהרה בארמון האומות בז'נבה. לא ברור אם ההצהרה תתבסס על הודעה בעל פה, או שמא יוצג גם מסמך כתוב עם שורה של עקרונות.

הסיכום הסופי בין הצדדים הוא ש-6,100 צנטריפוגות ימשיכו להסתובב באירן תחת פיקוח. עדיין לא ידוע אם שאר 13 אלף הצנטריפוגות יפורקו. כמו כן, לא ידוע אם יהיה מותר לאירן להמשיך במחקר ופיתוח של צנטריפוגות מתקדמות.

6,100 צנטריפוגות ימשיכו להסתובב. ארכיון (רויטרס)

בנוסף, ככל הידוע עדיין לא התקבלה החלטה מה יעלה בגורל החומר שאירן כבר העשירה. לא ברור אם הוא יוצא משטח המדינה או שמא יטפלו בו בתוך אירן. גם המתקן התת-קרקעי בפורדו ימשיך לעבוד.

באשר להסרת הסנקציות - התהליך הזה יקרה בהדרגה, משום שחלק מהסנקציות אינן נוגעות לעניין הגרעין. האירנים מצדם לוחצים שתהליך הסרת הסנקציות יסתיים כמה שיותר מהר.

בתוך כך, הביע הערב גורם במחלקת המדינה האמריקנית תקווה כי השיחות שקיים השבוע נשיא אירן, חסן רוחאני, עם מנהיגי שש המעצמות הן סימן חיובי לכך שייחתם הסכם עד ליום שלישי הקרוב - המועד האחרון להסכם.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שוחח הערב עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, לקראת הימים המכריעים שנותרו למגעים.