הטייס הסתיר פתקי שחרור שכתב רופאו

חוקר התרסקות המטוס טוען כי בביתו של טייס המשנה אנדראס לוביץ התגלו מסמכים רפואיים לפיהם הונחה להימנע מטיסה ביום האסון. לטענת החוקר, לא ברור אם פתקי השחרור שקיבל מרופאו ניתנו לו בגלל מצב פיזי או נפשי

הסתיר מסמכים רפואיים בביתו. לוביץ

חקירת התרסקות המטוס ברכס האלפים הצרפתים ממשיכה לחשוף פרטים על הנסיבות לתקרית: החוקר בגרמניה מספר כי בביתו של טייס המשנה שהביא להתרסקות נמצאו פתקי שחרור שקיבל מרופאו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לטענת החוקר, הרופא שיחרר את הטייס מעבודתו, אולם הטייס הסתיר את פתקי השחרור ממעסיקיו. אחד הפתקים נרשם ביום התרסקות המטוס. לא ברור אם פתקי השחרור מהעבודה ניתנו על רקע מצב פיזי או מצב נפשי.

מוקדם יותר היום (שישי) דווח בעיתון ה"בילד" הגרמני כי טייס המשנה בטיסת "ג'רמן ווינגס" סבל בעבר מהתקפי דיכאון. עוד עלה מהדיווח כי הוא קיבל טיפול פסיכיאטרי לפני שש שנים.

על פי הדיווח, מסמכים מעידים כי לוביץ קיבל טיפול במשך שנה וחצי, וכי המסמכים יועברו לצוות החקירה הצרפתי לאחר שייבחנו בידי הרשויות בגרמניה. עם זאת, במרפאה בה טופל בדיסלדורף מכחישים שהוא טופל במקום נגד דיכאון.

נמשכים החיפושים בביתו של לוביץ (רויטרס)

מהממצאים שבקופסה השחורה עלה כי הטייס השני שננעל מחוץ לדלת תא הקוקפיט השתמש בגרזן חירום כדי לנסות ולפתוח את הדלת. הלילה דיווחה רשת CNN האמריקנית כי ממצאים חדשים מצביעים על כך שרגעים לפני ההתרסקות, כיוון טייס המשנה את הטייס האוטומטי, שהיה מכוייל על 38 אלף רגל (11.5 קילומטרים), לגובה פני הקרקע באלפים הצרפתיים.

אתמול לפנות ערב פשטה המשטרה בגרמניה על ביתו של לוביץ (28) בניסיון להבין מה הניע את הצעיר למעשה המחריד שהוביל למותם של 150 נוסעים ואנשי צוות. הלילה דיווחו חוקרי המשטרה כי מצאו בדירתו בדיסלדורף "תגלית משמעותית" שעשויה לשפוך אור על מניעיו.

המשטרה החרימה מסמכים וחפצים (רויטרס)

"מצאנו משהו שיילקח כעת לבדיקות", אמרו קציני משטרה לכלי התקשורת מחוץ לביתו של לוביץ. המשטרה סירבה לחשוף מהו הממצא, אך הבהירו כי לא מדובר במכתב התאבדות. המשטרה פשטה גם על בית הוריו של לוביץ בעיירה מונטאבאור שבדרום מערב גרמניה והחרימה מחשבים, מסמכים וחפצים שונים.

בתוך כך דווח הלילה באתר הטיסות המקצועי Flightradar24 כי זמן קצר לפני התרסקות המטוס בוצע מתוך הקוקפיט שינוי בהגדרות הטייס האוטומטי כך שיכוון את המטוס לגובה של כ-30 מטרים בלבד.  

הריסות המטוס (רויטרס)

הורי טייס המשנה קיבלו את הבשורה: "הגיבו באימה מוחלטת"

מוקדם יותר פורסם ב"דיילי מייל" כי ב-2008 נאלץ לוביץ להפסיק את הכשרת הטיסה שלו בשל מצבו הנפשי. "הוא ככל הנראה סבל מדיכאון ומשחיקה", סיפרה חברה של לוביץ לספסל הלימודים. בלופטהאנזה אישרו מוקדם יותר כי אכן חלה הפסקה במהלך ההכשרה של לוביץ, אך לא הסבירו מה עומד מאחוריה.

הוריו של לוביץ הגיעו אתמול לאתר ההתרסקות בדרום צרפת כמו בני משפחותיהם של יתר הנוסעים ואנשי הצוות. הדיילי מייל הבריטי דיווח כי רק דקות ספורות לפני מסיבת העיתונאים שבה נחשף כי בנם הוא שריסק את המטוס, קיבלו ההורים את הבשורה הבלתי נתפסת. "הם הגיבו בשוק ובאימה מוחלטים", סיפר עד ראייה.

בית משפחת לוביץ במונטאבאור (רויטרס)

בתוך כך החליטו אתמול בחברת התעופה הבריטית איזי ג'ט וחברת התעופה הנורווגית על שינוי הנהלים בטיסותיהן בעקבות התרסקות המטוס. על פי הנוהל החדש - בכל זמן נתון יישארו שני אנשי צוות בתא הטייס. אם אחד הטייסים יצטרך לצאת מהתא, דייל או איש צוות אחר יתפוס את מקומו.

אתמול כינס התובע של מרסיי מסיבת עיתונאים ובה הודיע באופן רשמי כי התרסקות המטוס הייתה פעולה מכוונת של טייס המשנה, שניצל הזדמנות שבה יצא הקברניט מתא הטייס, נעל את עצמו והחל להנמיך גובה במהירות אדירה.

מבצע החילוץ נמשך (רויטרס)

פרטי החקירה מתבססים על מידע מהקופסה השחורה הראשונה שנמצאה באזור התרסקות המטוס - בעיקר הקלטות שמע. בהקלטות נשמע בין היתר הטייס כשהוא דופק על דלת תא הטייס ומבקש להיכנס. ברגעים האחרונים לפני ההתרסקות נשמעות זעקות הנוסעים.