"טייס המשנה שהתרסק סבל מדיכאון עמוק"

עוד פרטים נחשפים על טייס המשנה שריסק את מטוס "ג'רמן ווינגס" והביא למותם של 149 נוסעים ואנשי צוות. על פי עיתון ה"בילד" הגרמני, הוא לקה בדיכאון בעבר, ואף סומן כ"לא ראוי לטיסה" והיה בטיפול פסיכיאטרי. החקירה נמשכת ומביתו נלקח ציוד רב‎

נמשכים החיפושים בביתו של לוביץ (רויטרס)

טייס המשנה בטיסת "ג'רמן ווינגס" שהתרסקה באלפים הצרפתיים אנדראס לוביץ סבל בעבר מהתקפי דיכאון, כך דיווח היום (שישי) עיתון ה"בילד" הגרמני לסוכנות הידיעות רויטרס. עוד עלה מהדיווח כי הוא קיבל טיפול פסיכיאטרי לפני שש שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, מסמכים מעידים כי לוביץ קיבל טיפול במשך שנה וחצי, וכי המסמכים יועברו לצוות החקירה הצרפתי לאחר שייבחנו בידי הרשויות בגרמניה. מהממצאים שבקופסא השחורה עלה כי הטייס השני שננעל מחוץ לדלת תא הקוקפיט השתמש בגרזן חירום כדי לנסות ולפתוח את הדלת. ‎

המשטרה החרימה מסמכים וחפצים (רויטרס)

הלילה דיווחה רשת CNN האמריקנית כי ממצאים חדשים מצביעים על כך שרגעים לפני ההתרסקות, כיוון טייס המשנה את הטייס האוטומטי, שהיה מכוייל על 38 אלף רגל (11.5 קילומטרים), לגובה פני הקרקע באלפים הצרפתיים.

אתמול לפנות ערב פשטה המשטרה בגרמניה על ביתו של לוביץ (28) בניסיון להבין מה הניע את הצעיר למעשה המחריד שהוביל למותם של 150 נוסעים ואנשי צוות. הלילה דיווחו חוקרי המשטרה כי מצאו בדירתו בדיסלדורף "תגלית משמעותית" שעשויה לשפוך אור על מניעיו.

הריסות המטוס (רויטרס)

"מצאנו משהו שיילקח כעת לבדיקות", אמרו קציני משטרה לכלי התקשורת מחוץ לביתו של לוביץ. המשטרה סירבה לחשוף מהו הממצא, אך הבהירו כי לא מדובר במכתב התאבדות. המשטרה פשטה גם על בית הוריו של לוביץ בעיירה מונטאבאור שבדרום מערב גרמניה והחרימה מחשבים, מסמכים וחפצים שונים.

בתוך כך דווח הלילה באתר הטיסות המקצועי Flightradar24 כי זמן קצר לפני התרסקות המטוס בוצע מתוך הקוקפיט שינוי בהגדרות הטייס האוטומטי כך שיכוון את המטוס לגובה של כ-30 מטרים בלבד.  

בית משפחת לוביץ במונטאבאור (רויטרס)

הורי טייס המשנה קיבלו את הבשורה: "הגיבו באימה מוחלטת"

מוקדם יותר פורסם ב"דיילי מייל" כי ב-2008 נאלץ לוביץ להפסיק את הכשרת הטיסה שלו בשל מצבו הנפשי. "הוא ככל הנראה סבל מדיכאון ומשחיקה", סיפרה חברה של לוביץ לספסל הלימודים. בלופטהאנזה אישרו מוקדם יותר כי אכן חלה הפסקה במהלך ההכשרה של לוביץ, אך לא הסבירו מה עומד מאחוריה.

הוריו של לוביץ הגיעו אתמול לאתר ההתרסקות בדרום צרפת כמו בני משפחותיהם של יתר הנוסעים ואנשי הצוות. הדיילי מייל הבריטי דיווח כי רק דקות ספורות לפני מסיבת העיתונאים שבה נחשף כי בנם הוא שריסק את המטוס, קיבלו ההורים את הבשורה הבלתי נתפסת. "הם הגיבו בשוק ובאימה מוחלטים", סיפר עד ראייה.

מבצע החילוץ נמשך (רויטרס)

בתוך כך החליטו אתמול בחברת התעופה הבריטית איזי ג'ט וחברת התעופה הנורווגית על שינוי הנהלים בטיסותיהן בעקבות התרסקות המטוס. על פי הנוהל החדש - בכל זמן נתון יישארו שני אנשי צוות בתא הטייס. אם אחד הטייסים יצטרך לצאת מהתא, דייל או איש צוות אחר יתפוס את מקומו.

אתמול כינס התובע של מרסיי מסיבת עיתונאים ובה הודיע באופן רשמי כי התרסקות המטוס הייתה פעולה מכוונת של טייס המשנה, שניצל הזדמנות שבה יצא הקברניט מתא הטייס, נעל את עצמו והחל להנמיך גובה במהירות אדירה.

אנדראס לוביץ

פרטי החקירה מתבססים על מידע מהקופסה השחורה הראשונה שנמצאה באזור התרסקות המטוס - בעיקר הקלטות שמע. בהקלטות נשמע בין היתר הטייס כשהוא דופק על דלת תא הטייס ומבקש להיכנס. ברגעים האחרונים לפני ההתרסקות נשמעות זעקות הנוסעים.