הטייס האוטומטי כוון לגובה הקרקע

מהחקירת התרסקות המטוס עולה כי ברגעים האחרונים כיוון טייס המשנה את הטייס האוטומטי לגובה הקרקע באלפים הצרפתיים. בגרמניה ממשיכים לבדוק מה הניע את אנדראס לוביץ (28) לרסק את המטוס על 149 יושביו

"ממצא משמעותי" בחיפוש בבית הטייס (רויטרס)

מאמצי חקירת התרסקות המטוס נמשכים: הלילה (שישי) דיווחה רשת CNN האמריקנית כי ממצאים חדשים מצביעים על כך שרגעים לפני ההתרסקות, כיוון טייס המשנה את הטייס האוטומטי, שהיה מכוייל על 38 אלף רגל (11.5 קילומטרים), לגובה פני הקרקע באלפים הצרפתיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אתמול לפנות ערב פשטה המשטרה בגרמניה על ביתו של אנדראס לוביץ (28) - טייס המשנה שריסק שלשום את מטוס "ג'רמן ווינגס" - בניסיון להבין מה הניע את הצעיר למעשה המחריד שהוביל למותם של 150 נוסעים ואנשי צוות. הלילה דיווחו חוקרי המשטרה כי מצאו בדירתו בדיסלדורף "תגלית משמעותית" שעשויה לשפוך אור על מניעיו.

"מצאנו משהו שיילקח כעת לבדיקות", אמרו קציני משטרה לכלי התקשורת מחוץ לביתו של לוביץ. המשטרה סירבה לחשוף מהו הממצא, אך הבהירו כי לא מדובר במכתב התאבדות. המשטרה פשטה גם על בית הוריו של לוביץ בעיירה מונטאבאור שבדרום מערב גרמניה והחרימה מחשבים, מסמכים וחפצים שונים.

חיפוש בדירתו של לוביץ (רויטרס)

המשטרה החרימה מסמכים וחפצים (רויטרס)

בתוך כך דווח הלילה באתר הטיסות המקצועי Flightradar24 כי זמן קצר לפני התרסקות המטוס בוצע מתוך הקוקפיט שינוי בהגדרות הטייס האוטומטי כך שיכוון את המטוס לגובה של כ-30 מטרים בלבד.  

הריסות המטוס (רויטרס)

"לוביץ סבל מדיכאון"

מוקדם יותר פורסם ב"דיילי מייל" כי ב-2008 נאלץ לוביץ להפסיק את הכשרת הטיסה שלו בשל מצבו הנפשי. "הוא ככל הנראה סבל מדיכאון ומשחיקה", סיפרה חברה של לוביץ לספסל הלימודים. בלופטהאנזה אישרו מוקדם יותר כי אכן חלה הפסקה במהלך ההכשרה של לוביץ, אך לא הסבירו מה עומד מאחוריה.

בית משפחת לוביץ במונטאבאור (רויטרס)

הוריו של לוביץ הגיעו היום לאתר ההתרסקות בדרום צרפת כמו בני משפחותיהם של יתר הנוסעים ואנשי הצוות. הדיילי מייל הבריטי מדווח כי רק דקות ספורות לפני מסיבת העיתונאים שבה נחשף כי בנם הוא שריסק את המטוס, קיבלו ההורים את הבשורה הבלתי נתפסת. "הם הגיבו בשוק ובאימה מוחלטים", סיפר עד ראייה.

מבצע החילוץ נמשך (רויטרס)

בתוך כך החליטו הערב חברת התעופה הבריטית איזי ג'ט וחברת התעופה הנורווגית על שינוי הנהלים בטיסותיהן בעקבות התרסקות המטוס. על פי הנוהל החדש - בכל זמן נתון יישארו שני אנשי צוות בתא הטייס. אם אחד הטייסים יצטרך לצאת מהתא, דייל או איש צוות אחר יתפוס את מקומו.

מוקדם יותר היום כינס התובע של מרסיי מסיבת עיתונאים ובה הודיע באופן רשמי כי התרסקות המטוס הייתה פעולה מכוונת של טייס המשנה, שניצל הזדמנות שבה יצא הקברניט מתא הטייס, נעל את עצמו והחל להנמיך גובה במהירות אדירה.

אנדראס לוביץ

פרטי החקירה מתבססים על מידע מהקופסה השחורה הראשונה שנמצאה באזור התרסקות המטוס - בעיקר הקלטות שמע. בהקלטות נשמע בין היתר הטייס כשהוא דופק על דלת תא הטייס ומבקש להיכנס. ברגעים האחרונים לפני ההתרסקות נשמעות זעקות הנוסעים.