"טראמפ מדבר באופן גרוטסקי ומסכן את הקשרים"

שר החוץ הגרמני מתח ביקורת נוספת על התנהלות המועמד הרפובליקני, וטען כי בחירתו עלולה לסכן את הקשרים בין אירופה לגרמניה. "לשים את אמריקה ראשונה ולסגת מעימותים? איך זה הולך יחד?", תהה

עימות נוסף בין אירופה לארה"ב (רויטרס)

מנהיגים רבים באירופה מודאגים מהאפשרות שדונלד טראמפ ייבחר בחודש נובמבר לנשיא ארצות הברית, ומביעים דאגה מהמדיניות עליה הצהיר המועמד. היום (חמישי) שב שר החוץ הגרמני, וולטר-פרנק שטיינמאייר, והזהיר מניצחון של המועמד הרפובליקני. שטיינמאייר מתח ביקורת על הרטוריקה של טראמפ: "איך אפשר להצהיר שארצות הברית תימנע מסכסוכים ולהפוך אותה לגדולה? שני הדברים לא הולכים יד ביד וזה מסכן את הקשרים בינינו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רק בחודש שעבר התייחס שטיינמאייר לקמפיין של טראמפ ואמר כי "פוליטיקת הפחד מסוכנת לעולם", וגם בחודש אפריל הזהיר מכוונתו של טראמפ "לשים את אמריקה ראשונה" - ובכך לשנות את סדר הכוחות בעולם המערבי. היום, לאור התחזקותו של טראמפ בסקרים, שב ואמר השר כי ניצחון המועמד הרפובליקני "יכניס הרבה חוסר-וודאות ליחסים הטרנס-אטלנטיים".

בריאיון לעיתון גרמני הוסיף כי הצהרותיו השאפתניות של טראמפ הן "גרוטסקיות ומוגזמות". דבריו של השר משקפים את הדאגה באירופה מהבטחותיו של טראמפ, בהן אמירתו כי לא יראה את עצמו מחויב לברית נאט"ו.

בעוד הקנצלרית מרקל נמנעת מהתבטאות ישירה, דבריו של השר נתפסים כעמדת השלטונות בגרמניה - שחוששים כי ארה"ב לא תעמוד לצדם. "פוליטיקה של פחד ובידוד רק תביא פחות ביטחון לעולם - גם לארצות הברית וגם לאירופה ולשאר העולם", הצהיר שטיינמאייר מספר פעמים לאחרונה.

מודאג מהמועמד. טראמפ (רויטרס)

בחודש שעבר תקף גם נשיא צרפת פרנסואה הולנד את מדיניותו של טראמפ והזהיר מפגיעה ביחסים בין ארצות הברית לאירופה. הולנד קרא לדמוקרטים לפעול למען ניצחונה של קלינטון ואמר כי "אלו שמאמינים שמר טראמפ לא יכול לנצח הם אלו שלא צפו את ההפסד במשאל על פרישת בריטניה מהאיחוד".

"הססמאות שלו לא שונות בהרבה מאלו של הימין הקיצוני", הוסיף הולנד, "פחד מהגירה, אמירות קשות נגד האסלאם והטלת ספק בדמוקרטיה הייצוגית". כשנשאל האם בחירתו של טראמפ תהיה מסוכנת, השיב הולנד בחיוב.