"תומכי גולן עומדים מאחורי המרד"

בצל "מסע הטיהורים" שעורך נשיא טורקיה ארדואן במוסדות השלטון והצבא ויום לאחר מעצרם של עשרות עיתונאים, אחת העיתונאיות הבכירות והמגישה של CNN TURK, נוואסין מנגאו, מספרת לחדשות 2 Online על הזעזוע במדינה. "ראינו שמאלנים, ימנים, שמרנים וחילונים יוצאים לרחובות להפגין נגד ההפיכה", היא אומרת

יממה לאחר מעצרם של עשרות עיתונאים כחלק ממסע הטיהורים של הנשיא ארדואן נגד מתנגדי ממשל, התקשורת בטורקיה עדיין עומדת על רגליה. בראיון מיוחד לחדשות 2 Online, מספרת היום (שלישי) נוואסין מנגאו, אחת העיתונאיות הבכירות במדינה ומגישת רשת CNN TURK, על הזעזוע שגרם ניסיון ההפיכה. "האם אני מפחדת? אני חושבת שכנראה התרגלנו למצב הזה בטורקיה, כעיתונאים", היא מבהירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מנגאו הדגישה שליל ה-15 ביולי יהפוך לתאריך שייזכר בטורקיה בעוד שנים רבות ומייחלת לטיפול הוגן מצד השלטונות באלפי האזרחים שנעצרו לאחר המרד. "אני מקווה שזה לא יהפוך לציד מכשפות ושרק אלה שביצעו את הפשעים יועמדו לדין", אמרה. על פי סקר שמתפרסם היום בסוכנות הידיעות רויטרס, כמעט שני שליש מהטורקים מאמינים שהמנהיג המוסלמי פטהוללה גולן, שמתגורר בארצות הברית, עומד מאחורי ניסיון ההפיכה.

ארדואן טוען שגולן יצר רשת בצבא, במשטרה, במערכת המשפט, בשירות הציבורי, במערכת החינוך ובתקשורת במטרה להפיל את משטר ארדואן. "דובר רבות בעבר על כוונתם של גולניסטים (תומכי המנהיג האסלאמי פטנהולה גולן) בצבא וגולניסטים במדינה", אמרה מנגאו. "יש ספרים על הסוגיה הזאת, אבל לא הייתה הוכחה עד עכשיו".

פטהוללה גולן, מרבית הטורקים רואים בו אחר (רויטרס)

העיתונאית הבכירה סיפרה על אותו לילה דרמטי שבו ניסו ללא הצלחה להחליף את שלטון ארדואן וציינה כי היה ניתן להבחין שבשורות המורדים נמצאים אנשיו של המנהיג הגולה. "בניסיון ההפיכה ממש ראינו את תומכי גולן", שחזרה מנגאו. "אלה כבר לא היו תיאוריות, אלה היו עובדות. ראינו בעיניים שלנו את הגולניסיטים בכל מוסדות השלטון".

ארדואן: "מרבית הטורקים מאחוריו" (רויטרס)

"זה גולניסטים מול שאר טורקיה"

למרות הפיטורים והמעצרים, מנגאו לא חוששת לגורל התקשורת בטורקיה. "אלה שעקבו אחרי האירועים יודעים שכשנערכה ההפיכה מר ארדואן עלה בשידור חי ב-CNN TURK וקרא לאזרחים לצאת לרחובות כדי להתנגד להפיכה", ציינה. "באותו הלילה המדינאים והפוליטיקאים הבינו עד כמה התקשורת החופשית חשובה לדמוקרטיה".

לדבריה, רוב האזרחים תומכים בארדואן. "ראינו את זה בבחירות ובאירוע הזה גם. זה לא נוגע רק לארדואן - זה גולניסטים מול שאר טורקיה", אמרה. "ראינו שמאלנים, ימנים, שמרנים וחילונים יוצאים לרחובות להפגין נגד ההפיכה".

לטענתה, בעקבות האירועים יש למנות אנשים חדשים למוסדות הממשלתיים. "אנחנו צריכים ליצור מדינה מאפס". בהקשר של ישראל הוסיפה שלא אמורים להיות שינויים במערכת היחסים ובהסכמים האחרונים.