נשיא צרפת: "דאע"ש הכריז עלינו מלחמה"

פרנסואה הולנד הגיע לעיירה בנורמנדי שבה השתלטו מחבלים על כנסייה ושיספו את גרונו של כומר לפני שנורו למוות: "עלינו להילחם בדאע"ש בכל האמצעים". ארגון הטרור נטל אחריות למתקפה. המחדל: אחד המחבלים היה במעקב

נשיא צרפת פרנוסאה הולנד הגיע היום (שלישי) לזירת הפיגוע בנורמנדי בו נרצח כומר ונפצע אדם נוסף, ואישר את הדיווחים כי שני המחבלים נשבעו אמונים לארגון המדינה האסלמית. "דאע"ש הכריז עלינו מלחמה", אמר הולנד. "עלינו להילחם במלחמה זו בכל האמצעים, אך לכבד את מגבלות החוק כי זה מה שהופך אותנו לדמוקרטיה". דאע"ש לקחו אחריות על הפיגוע: "אלו חיילים שלנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר היום פרצו שני חמושים לכנסייה העיירה באזור נורמנדי שבצפון צרפת והחזיקו במספר בני ערובה. כוחות גדולים של משטרה הגיעו למקום, פרצו לכנסייה וירו בחוטפים שככל הנראה היו חמושים בסכינים. במהלך האירוע נרצח אחד מבני הערובה, כומר בן 84, כשעל פי הדיווחים שיספו המחבלים את גרונו. בן ערובה נוסף נפצע אנוש.

בני ערובה בכנסייה בצרפת (רויטרס)

שוב מתקפה של דאע"ש בצרפת


בתקשורת הצרפתית דיווחו כי בני הערובה שהוחזקו במקום הם כמרים ונזירות המשרתים בכנסיית סיינט אטיין דה רוורה הסמוכה לעיר רואן. במשטרת צרפת פתחו בחקירת האירוע שבתחילה נסיבותיו לא היו ברורות, אך במהרה הודיע התובע הצרפתי כי הוא חוקר את התקרית כאירוע טרור. על פי אחד הדיווחים שהגיע מהזירה החוטפים צעקו "דאע"ש" בעת שפרצו למקום ואכן זמן קצר לאחר מכן הגיע למקום הנשיא הולנד שאישר כי המחבלים נשבעו אמונים לארגון המדינה האסלמית.

על פי דיווחים, אחד משני המחבלים שוחרר ממעצר רק לפני מספר חודשים. ככל הנראה היה המחבל ברשימות מעקב, ענד אזיק אלקטרוני והורשה להסתובב בחוץ רק בשעות מסוימות של היום.

"בוותיקן גינו בחריפות את האירוע וטענו כי מדובר ב"התקפה ברברית". "האפיפיור והוותיקן מזועזעים מהחדשות שמגיעות מצרפת, בעיקר כי מדובר באלימות קשה שהתבצעה במקום שמפיץ את אהבת האל", מסרו.

כומר שהוחזק במקום נרצח (SKY NEWS)

2 החוטפים נורו ונהרגו (SKY NEWS)

צרפת מוכת פיגועים בשנים האחרונות, רובם בהשראת או בפקודת ארגון דאע"ש. ביום הבסטיליה, ה-14 ביולי 2016, נרצחו 84 אנשים ויותר מחמישים נפצעו בחגיגות יום העצמאות הצרפתי בניס, לאחר שמוחמד בהולל דהר עם משאית אל תוך המון החוגגים לפני שנורה על ידי המשטרה, ארגון דאע"ש לקח אחריות לפיגוע. ב-13 ביוני 2016 מחבל שנשבע אמונים לדאע"ש ביצע מתקפה בביתו של מפקד משטרה ורצח אותו ואת בת זוגתו מול בנם בן השלוש.

מקום הפיגוע בצרפת (google Earth)

ב-13 בנובמבר 2015 נרצחו 130 בני אדם בפיגוע דאע"ש משולב, רובם במועדון בטקלאן בפריז. באוגוסט 2015 שלושה אמריקנים ובריטי השתלטו על מחבל שניסה לבצע פיגוע ברכבת שעשתה את דרכה מפריז לאמסטרדם. לפני כן ביוני 2015 עובד במתקן גז רצח את המעסיק שלו, גם הוא היה קשור לארגוני אסלאם וב-7 בינואר 2015 נרצחו 12 בני אדם בפיגוע במשרדי מערכת המגזין הסאטירי "שרלי הבדו" ברובע ה-11 של פריז. יומיים לאחר מכן טרוריסט מוסלמי פרץ ל"היפר כשר" ברובע ה-12 בפריז ורצח 4 אנשים.